W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

160. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

2002.05.08. 18:45

Z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy.

Maria Konopnicka z domu Wasiłowska, poetka, nowelistka, autorka utworów dla dzieci, tłumaczka, urodziła się 23 maja 1842 r. Debiutowała jako poetka w prasie w 1870 r. wierszem W zimowy ranek, który ogłosiła pod kryptonimem Maria z W. K., w piśmie "Kaliszanin". W 1880 r. napisała pierwszą książkę Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne, poświęconą obronie pozytywistycznych ideałów. Książka, której bohaterami byli wielcy męczennicy nauki (Hypatia, Vesalius i Galileusz) prześladowani przez władze kościoła, ściągnęła na autorkę ataki konserwatywnej krytyki.

Od 1890 r. przebywała w kilku krajach Europy zachodniej, współpracując z prasą krajową. Była współorganizatorką międzynarodowego protestu przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902).

W 1902 r., z okazji 25-lecia pracy literackiej, otrzymała w darze od społeczeństwa dworek w Żarnowcu pod Krosnem.

Konopnicka zyskała ogromną popularność i autorytet dzięki liryce patriotycznej i społecznej, w której z gorzką ironią opisywała jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej (Wolny najmita, W piwnicznej izbie, Jaś nie doczekał). Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej stały się liryki o tematyce wiejskiej i ludowej, oparte na folklorze (A jak poszedł król na wojnę). Popularność zyskały głównie jej nowele o tematyce społecznej i psychologicznej (Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy) oraz niektóre utwory dla dzieci (O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody).

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Suwałki 1.

Podstawowe dane emisji:

ilość znaczków:1
nominał:1,10zł
technika druku:staloryt i rotograwiura
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:50 szt.
format znaczków:31,25 x 43mm
nakład:400 tys. sztuk każdego
projektant:Andrzej Heidrich
ryt:Czesław Słania
data obiegu:23.05.2002r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij