W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

160. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

2002.05.08. 18:45

Z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy.

Maria Konopnicka z domu Wasiłowska, poetka, nowelistka, autorka utworów dla dzieci, tłumaczka, urodziła się 23 maja 1842 r. Debiutowała jako poetka w prasie w 1870 r. wierszem W zimowy ranek, który ogłosiła pod kryptonimem Maria z W. K., w piśmie "Kaliszanin". W 1880 r. napisała pierwszą książkę Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne, poświęconą obronie pozytywistycznych ideałów. Książka, której bohaterami byli wielcy męczennicy nauki (Hypatia, Vesalius i Galileusz) prześladowani przez władze kościoła, ściągnęła na autorkę ataki konserwatywnej krytyki.

Od 1890 r. przebywała w kilku krajach Europy zachodniej, współpracując z prasą krajową. Była współorganizatorką międzynarodowego protestu przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902).

W 1902 r., z okazji 25-lecia pracy literackiej, otrzymała w darze od społeczeństwa dworek w Żarnowcu pod Krosnem.

Konopnicka zyskała ogromną popularność i autorytet dzięki liryce patriotycznej i społecznej, w której z gorzką ironią opisywała jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej (Wolny najmita, W piwnicznej izbie, Jaś nie doczekał). Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej stały się liryki o tematyce wiejskiej i ludowej, oparte na folklorze (A jak poszedł król na wojnę). Popularność zyskały głównie jej nowele o tematyce społecznej i psychologicznej (Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy) oraz niektóre utwory dla dzieci (O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody).

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Suwałki 1.

Podstawowe dane emisji:

ilość znaczków:1
nominał:1,10zł
technika druku:staloryt i rotograwiura
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:50 szt.
format znaczków:31,25 x 43mm
nakład:400 tys. sztuk każdego
projektant:Andrzej Heidrich
ryt:Czesław Słania
data obiegu:23.05.2002r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij