W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Ssaki i ich młode

2002.03.04. 15:56

Poczta Polska wprowadza do obiegu cztery znaczki pocztowe, emisji "Ssaki i ich młode". Seria prezentuje zwierzęta domowe: psa i kota oraz wilka i rysia - gatunki drapieżne, zagrożone wyginięciem.

Psy i koty są zwierzętami, które znamy najlepiej, gdyż od stuleci mieszkają z nami pod jednym dachem. Pierwsze udomowione psy prawdopodobnie wyglądem przypominały wilki. Pomagały ludziom zdobywać pożywienie i strzegły ich domów. Przyjaźń człowieka i psa trwa już około dziesięć tysięcy lat.

Przedstawiony na znaczku labrador retriever jest rasą coraz bardziej popularną w Polsce. Wywodzi się od psa Saint - Jones z Nowej Funlandii, gdzie był używany przez rybaków do odzyskiwania ryb, które wpadły w sieci. Około 1820 r. został sprowadzony do Wielkiej Brytanii. Jego zdolności zostały docenione przez arystokrację brytyjską, która rozpoczęła jego hodowlę w kierunku aportowania zwierzyny. Miłośnicy rasy cenią ją za łagodny charakter i pogodną naturę. Labrador jest psem życzliwie nastawionym do wszystkich ludzi i lubi być blisko człowieka.

Pierwsze oswojone koty pojawiły się w Egipcie około 3 tysięcy lat p.n.e. Ludzie zafascynowani ich zwinnością i umiejętnością tępienia gryzoni przypisywali im nadprzyrodzoną moc. Były więc czczone jako domowe bóstwa - uosobienie mądrości, witalności i płodności. Z Egiptu trafiły do Rzymu, gdzie były mile widziane. Legiony rzymskie chętnie zabierały je ze sobą na podboje, aby strzegły zapasów przed gryzoniami. Ciężkie czasy przyszły dla czworonogów w średniowieczu. Utożsamiano je z siłami magii, diabłem. Biedne zwierzęta sądzono na procesach, torturowano i palono na stosie. Na pełną rehabilitację koty musiały poczekać aż do XVIII w. Te piękne, sympatyczne zwierzęta stały się ozdobą salonów i pupilami arystokratów. W XIX w. zaczęto organizować pierwsze wystawy kocich piękności.

Wilki żyją w grupach rodzinnych i łączą się w pary zwykle na całe życie. Młodymi opiekuje się całe stado. O ile w stadzie panuje ścisła dyscyplina i hierarchia to młodym pozwala się na prawie wszystko, co nie zagraża im lub bezpieczeństwu stada. Młode mogą spokojnie baraszkować i ćwiczyć sztukę polowania z pilnującymi je starszymi wilkami, które z rezygnacją poddają się temu, reagując jedynie na co bardziej bolesne ataki. Po beztroskim okresie "dzieciństwa" przychodzi czas na poznanie środowiska i naukę walki o przeżycie. Młode wilki uczestniczą w polowaniach i powoli wchodzą w życie stada.

Ryś, zamieszkujący niegdyś lasy i góry całej Europy i Azji, z powodu swojego cennego i puszystego futra został prawie doszczętnie wytępiony w krajach zachodniej Europy. W Polsce można go spotkać w Bieszczadach i w Puszczy Białowieskiej. Młode rysie dają się oswoić, ale z reguły tolerują tylko bezpośredniego opiekuna. W stosunku do innych ludzi są dzikie i groźne.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Janusz Wysocki
ilość znaczków:4 w pasku poziomym
wartości:po 1,10zł
nakład:po 2.200.000 szt. każdego
technika druku:offset
format znaczków:51 x 31,25mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:20 szt.
data obiegu:25.03.2002r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij