W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

60. rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa z ZSRR

2002.02.22. 09:45

22 czerwca 1941 r. dotychczasowi sojusznicy - Hitler i Stalin znaleźli się w stanie wojny. W warunkach katastrofalnego odwrotu Armii Czerwonej pod naporem wojsk niemieckich, dla Stalina koniecznością stało się całkowite odwrócenie sojuszy tj. nawiązanie współpracy z państwami koalicji antyhitlerowskiej. Jednym z takich państw była Polska - zdradziecko napadnięta przez ZSRR 17 września 1939 r.

Zgodnie z literą podpisanego 30 lipca 1941 r. polsko-sowieckiego Układu o wzajemnej pomocy w wojnie przeciwko Niemcom, znanego pod nazwą Sikorski-Majski, Związek Radziecki wyraził zgodę na tworzenie regularnego wojska z przebywających na jego terytorium obywateli polskich. W jego skład mieli wejść między innymi więźniowie, zesłańcy, internowani - wszyscy ci, którzy jeszcze nie tak dawno zostali ciężko doświadczeni przez obecnego sojusznika. Dowództwo nad formacją powierzono generałowi Władysławowi Andersowi.

Wokół miejsc postoju Armii gromadziła się ludność polska, zabiegająca o pomoc materialną i możliwość wydostania się ze Związku Radzieckiego. Trudności stwarzane przez władze radzieckie w tworzeniu i aprowizacji formacji polskich, żądanie jak najszybszego wysłania na front pojedynczych oddziałów lub dywizji, mimo nie osiągnięcia przez nie stanu pełnej gotowości bojowej oraz brak odpowiedzi na noty rządu polskiego w sprawie oficerów więzionych do 1940 r. w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku pogorszyły stosunki polsko - radzieckie.

Na mocy układu angielsko - radzieckiego z 25 maja 1942 r. postanowiono przenieść Armię Polską na Środkowy Wschód.

Ewakuacja przeprowadzona została w dwóch etapach: od III do IV i od VIII do IX 1942 r. Ogółem opuściło ZSRR około 114 tysięcy osób, w tym około 30 tysięcy osób cywilnych.

Poczta Polska upamiętnia rocznicę tego wydarzenia wydając znaczek pocztowy.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Małgorzata Osa
ilość znaczków:1
wartość:1,10zł
nakład:500.000 szt.
technika druku:offset
format znaczków:40,5x40,5mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:16 szt.
data obiegu:26.03.2002r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij