W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Filatelistyczne FAQ, czyli często zadawane pytania

Abonament znaczków polskich

Co to jest abonament filatelistyczny?
Abonament filatelistyczny to rodzaj subskrypcji znaczków, gwarantującej otrzymanie objętych abonamentem znaczków.
Jak zamówić abonament?
Abonament można zamówić w swoim kole PZF, a jeżeli nie należymy do PZFu, zamówienie możemy złożyć w urzędzie pocztowym.
Kiedy należy zamawiać abonament?
Abonament należy zamawiać na początku roku. Jeżeli uczynimy to po 30 czerwca, nasze zamówienie obejmie tylko II półrocze. Najwygodniej jest zamówić abonament na następny rok w momencie wykupywania ostatniego kompletu z poprzedniego roku.
Co można zamówić w abonamencie?
Abonament obejmuje pięć grup (rodzajów) walorów:
A - znaczki czyste
E - znaczki stemplowane
S - koperty pierwszego dnia obiegu (FDC)
C - całostki (karty i koperty z nadrukowanym znaczkiem opłaty)
D - odbitki datowników okolicznościowych (na kartach pocztowych)
Ile kosztuje abonament?
W abonamencie mamy do czynienia z dwoma rodzajami opłat. Pierwszą z nich uiszczamy składając zamówienie - płacimy roczną opłatę abonamentową za każdy zamówiony komplet, a w przypadku znaczków kasowanych i odbitek datowników dodatkowo wpłacamy kaucję (która na koniec roku jest przenoszona na następny rok lub jest zwracana).
Drugą opłatą jest koszt odbieranych walorów. I tak za znaczki czyste płacimy ich wartość nominalną plus ew. dopłaty. Znaczki kasowane są tańsze - płacimy 60% nominału (jeżeli do znaczka jest doliczona dopłata to płacimy ją w całości). W przypadku kopert FDC płacimy tak jak za wartość nominalną znaczków plus dodatkowa opłata za każdą kopertę. Za całostki płacimy wydrukowaną na nich cenę (jest ona zwykle nieco wyższa niż nominał znaku opłaty). Datowniki są odbijane albo na całostkach albo na kartach pocztowych z naklejonym znaczkiem. Płacimy więc cenę całostek lub wg wartości nominalnej znaczka.
Kiedy i jak często wykupuje się abonament?
Abonament jest wydawany cztery razy do roku w zestawach obejmujących walory wydane w kwartale kalendarzowym. Czasami niektóre znaczki są z różnych względów przesuwane o kwartał wcześniej lub o kwartał później.
Czy w abonamencie otrzymam wszystkie wydane znaczki?
Nie, zazwyczaj raz w roku wydawany jest jeden walor, którego nakład jest ograniczony i który nie jest rozprowadzany w abonamencie. Mogą go otrzymać członkowie organizacji i stowarzyszeń filatelistycznych. Jest to zwykle odmiana znaczka normalnie dostępnego w abonamencie, np. blok nieząbkowany, podczas gdy w abonamencie jest blok ząbkowany.
Co jeszcze dostanę w abonamencie?
Do każdego zamówienia dołączana jest specyfikacja abonamentowa, zawierająca wykaz walorów w danym komplecie wraz z cenami i krótkim opisem.
Czasami w abonamencie są oferowane inne walory - np. znaczki zagraniczne z emisji wspólnych Polski z innym krajem. Ich zakup nie jest jednak obowiązkowy.
Na co należy zwracać uwagę odbierając abonament?
Należy sprawdzić czy otrzymaliśmy wszystkie znaczki, koperty czy całostki (zgodne ze specyfikacją) i czy nie są one uszkodzone.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij