W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Jak powinny być stemplowane znaczki

Bardzo często do naszego zbioru chcemy włączyć całość pocztową, czyli kompletną przesyłkę ze znaczkami i stemplami. Musimy pamiętać iż jednym z wymogów stawianych "dobrej" całości jest prawidłowe skasowanie znaczków.

Jak takie prawidłowe ostemplowanie powinno wyglądać - popatrzmy na rysunek obok. Obowiązuje tu prosta zasada - na jednym znaczku powinna znajdować się co najwyżej połowa tylko jednego stempla. Oczywiście na kopercie czy karcie pocztowej skasowany powinien być każdy znaczek (jeżeli jednak w urzędzie nadawczym któryś ze znaczków zostałby pominięty, to listonosz przed doręczeniem listu powinien przekreślić nieostemplowane znaczki długopisem).

Tak więc jeżeli mamy do wyboru kopertę na której stemple odbito tak jak na przykładzie na rysunku i drugą na której datowniki odbito np. na każdym znaczku powinniśmy do zbioru włączyć tą pierwszą.

Innym wymaganiem jest czytelność stempla - z dobrze odbitego stempla powinniśmy bez trudu i w sposób jednoznaczny odczytać datę i nazwę urzędu pocztowego w którym nadano przesyłkę.

Jeżeli chodzi o odlepione z kopert znaczki, to bardziej wartościowe są te, na których odbito zwykły datownik (z nazwą poczty i datą), zaś ostemplowaniem "drugiej kategorii" jest odbitka linii falistych z wirnika mechanicznego.

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij