W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Jak zamawiać odbitki datowników okolicznościowych

Najpewniejszym sposobem otrzymania odbitki datownika jest zamówienie abonamentu na tę grupę. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady - musimy wykupić wszystkie datowniki, co dość dużo kosztuje (ilość datowników razy koszt karty pocztowej ze znaczkiem). Poza tym jedyną oferowaną w abonamencie formą odbitek jest odbitka grzecznościowa na kartce pocztowej. Nie mamy możliwości wyboru ani kartki ani znaczka. Dlatego najlepiej samemu zamówić odbitki w urzędzie pocztowym.

Jeżeli dowiemy się o datowniku zbyt późno (aby tak nie było warto na bieżąco śledzić serwis informacyjny), nic straconego - wciąż możemy zamówić odbitki datowników - placówki pocztowe stemplują przesyłki filatelistyczne datownikiem okolicznościowym przez 28 dni od daty stosowania.

Przygotowanie przesyłek

Przesyłki (koperty, karty pocztowe) przygotowujemy naklejając znaczki i adresując je na siebie lub na osobę, której chcemy podarować odbitki datowników. Do koperty warto włożyć coś sztywnego, np. kartę pocztową aby przesyłka nie pogniotła się w drodze pocztowej. Pamiętajmy o tym, aby wartość naklejonych znaczków odpowiadała aktualnej taryfie pocztowej (oczywiście można nakleić znaczki na większą wartość niż wymagana, ale np. na wystawach filatelistycznych wyższe noty uzyskują listy opłacone dokładnie wg taryfy).

Przygotowując przesyłki pamiętajmy o tym aby przygotować je starannie - zaadresować na maszynie lub na drukarce, znaczki nakleić równo. Pamiętajmy też o odpowiednim rozplanowaniu przesyłki - pozostawmy miejsce na stemple okolicznościowe, dodatkowe, nalepki polecenia i inne (rys.)

Pamiętajmy także o tym, że do urzędu pocztowego przychodzi nieraz kilkaset zamówień na datowniki, dlatego ułatwmy pracę poczcie - warto np. zawinąć odpowiednio opisaną opaską przesyłki, które mają być nadane jako zwykłe i osobno przesyłki polecone. Jeżeli w urzędzie pocztowym stosowanych jest kilka datowników w tym samym dniu, to na opaskach zaznaczmy również jakim datownikiem przesyłki mają być ostemplowane.

Wysyłanie

Przygotowane przesyłki pakujemy do większej koperty, załączamy krótki list typu:

Proszę o ostemplowanie załączonych przesyłek datownikiem okolicznościowym (tu wpisujemy hasło datownika) stosowanym w dniu (data stosowania) i przesłanie ich zgodnie z adresem (ew. dopisujemy zgodnie z wytycznymi na opaskach lub na samych przesyłkach).

Kopertę adresujemy na urząd pocztowy, który będzie stosował datownik i wysyłamy najlepiej jako list polecony na co najmniej tydzień przed datą stosowania datownika (a im wcześniej tym lepiej).

Po tym pozostaje nam czekać na nasze przesyłki z odbitkami datowników.

Poczty specjalne

Zamawiając przesyłki poczt specjalnych postępujemy tak samo, pamiętajmy jednak, że na takich przesyłkach pojawiają się dodatkowe elementy jak nalepki czy stemple na które musimy pozostawić miejsce.

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij