W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Uzupełnienie do specjalizacji zn. nr PSZP - 623, 625 (Fi - 664, 666)


Ryc. 1.

W trakcie prac nad uzupełnieniami do "Podręcznika" (i) otrzymałem zbiorek znaczków wydanych w latach 50-tych. W tym miejscu składam serdeczne, podziękowania pod adresem tych wszystkich, którzy wspierają nas przy pracy nad Podręcznikiem. Przesyłka ta była o tyle ciekawa, iż zawierała znaczki drukowane na niekatalogowanych do tej pory odmianach papieru z niekatalogowaną perforacją. Mowa jest tu o znaczkach nr PSZP 623 i 625 (Fi 664 i 666). Znaczki te posiadają miarę ząbkowania 12 3/4 zamiast znanej i katalogowanej miary 12 1/2:12 3/4. Oczywiście rozpocząłem poszukiwania i zdobyłem dalsze pięć znaczków PSZP nr 623 z miarą 12 3/4. Po dokładnym zbadaniu tychże stwierdziłem, iż z taką miarą ząbkowania wyperforowano znaczki wydrukowane na następujących odmianach papierów:

 1. zn. nr PSZP 623 (Fi 664):
  • papier średni gładki o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki,
  • papier średni gładki o przeźroczu jednolitym,
  • papier średni szorstki o przeźroczu jednolitym.

  Znaczki te pochodziły zarówno z abonamentu filatelistycznego (znaczek stemplowany z gumą) jak i z obiegu pocztowego;

 2. zn. nr PSZP 625 (Fi 666) z obiegu pocztowego (niestety, innego niż nadesłany z miarą ząbkowania 12 3/4 jeszcze nie znalazłem):
  • papier cienki (!) gładki o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki.


Ryc. 2.

Podejrzewam, że istnieją egzemplarze "czyste", ale takich do tej pory nie ujawniono.

Jak z powyższego wynika, do specjalizacji znaczków tego wydania należy dopisać nie tylko ową miarę ząbkowania 12 3/4 lecz także papier, na jakim były drukowane. Dotychczas znane były znaczki wykonane na papierze średnim gładkim o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki i o przeźroczu jednolitym. Teraz wiemy, że również na papierze średnim szorstkim i cienkim gładkim o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki.

ryc. 1 - pokazuje egzemplarze o znanym do dziś ząbkowaniu 12 1/2:12 3/4.

ryc. 2 - pokazuje bezpośrednie porównanie znaczków: ze "starym" ząbkowaniem 12 1/2:12 3/4 na górze i z wyżej opisanym ząbkowaniem 12 3/4 na dole.

Adam Kielbasa-Schoeni


i Kielbasa-Schoeni A., Fołta St.: "Podręcznik specjalizowany znaczków polskich 1944-1999", "U Marka", Basel-Gliwice 2002.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij