W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2022
Cp
2022
Do
2022
Er
2022
Ps
2022

Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Ps
2023

PERFOMETRREKLAMA

Ostatni kurs ambulansu 302

Poczta w ostatnim czasie gruntownie zmodernizowała swoją infrastrukturę transportową, co ma przede wszystkim związek z wprowadzeniem usług listu i paczki priorytetowej. Niestety wiąże się to z końcem kursowania ambulansów pocztowych.

Niżej podpisany miał możliwość "pożegnać" wyjeżdżający 28 listopada z Katowic w swój ostatni kurs Ambulans Pocztowy nr 302 relacji Katowice - Gdynia - Katowice. Na kilkadziesiąt minut przed odjazdem ambulans czekał przy peronie bagażowym:

Kliknij, aby powiększyć

gdzie przeniesiono doń ładunek pocztowy. We wnętrzu ambulansu można było zobaczyć puste przegródki:

Kliknij, aby powiększyć

co jest związane z tym, że obecnie listy sortowane są wyłącznie w węzłach pocztowych, rozdziału nie dokonuje się już podczas jazdy ambulansów. Przewożone przesyłki zostały zgromadzone w następnym przedziale:

Kliknij, aby powiększyć

Ładunek był również wymieniany na stacjach pośrednich:

Kliknij, aby powiększyć

Z okazji ostatniego kursu Urząd Pocztowy Katowice 2 stosował stempel okolicznościowy, wydane zostały również beznominałowa koperta i karta pocztowa. W hallu urzędu zorganizowano stoisko filatelistyczne. Niektóre przesyłki ostemplowane datownikiem okolicznościowym przewieziono ambulansem, na dowód czego umieszczono na nich odcisk datownika ambulansu:

Ostatni kurs był także ostatnią okazją użycia jednego z rekwizytów ambulansu - stempla polecenia. Na ostatni kurs niżej podpisany nadał trzy listy polecone (numery 1, 2 i 3), kolejne trzy nadał autor fotografii (numery 4, 5 i 6):

W sobotę 29 listopada ambulans wracał z Gdyni do Katowic - na tej trasie stosowano oczywiście drugi datownik:

Ambulans 302 nie był jedyną jednostką wycofaną w ostatnich tygodniach. Podobny los spotkał inne pociągi pocztowe (w tej chwili kursujące ambulanse można policzyć na palcach jednej ręki). Pozostaje pewien filatelistyczny niedosyt - dlaczego z okazji ostatnich kursów nie zorganizowano poczt specjalnych?

Marek Jedziniak
Zdjęcia: Jarosław Łysio

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij