W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Od Pierwszej Polskiej wystawy Marek 1919 r. - po XIX OWF "Katowice 2003"
Wystawy Krajowe najwyższej rangi

Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna. Nazwę "ogólnopolska" nadano krajowym wystawą najwyższej rangi dopiero w 1938 roku, z chwilą skonsolidowania się organizacji filatelistycznych w ramach Związku Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce.

Pierwsza wystawa po odzyskaniu niepodległości była Polska Wystawa Marek zorganizowana w 1919 r. w gmachu Poczty Głównej w Warszawie. Głównym wystawcą było Ministerstwo Poczt i Telegrafów, które pokazało pierwsze emisje polskich znaczków pocztowych. Wystawa miała charakter niekonkursowej, a wiec nagród i wyróżnień nie było.

Druga wystawa odbyła się dopiero 9 lat później, w marcu 1928 roku w Warszawie, pod nazwą Wszechpolska Wystawa Filatelistyczna Zorganizowana przez Związek Oficerów Rezerwy Okręgu Warszawskiego rozgościła się w sali Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Na wystawie pokazano 56 eksponatów, które podzielono na 13 działów (klas).Była również klasa młodzieżowa do której nadesłano 5 eksponatów. Wystawcami byli przede wszystkim najwybitniejsi filateliści polscy. Złote medale i nagrody honorowe otrzymali: Włodzimierz Rachmanow, Stanisław Adamski, Zdzisław Huzarski, Włodzimierz Polański i Stanisław Mikstein.

Trzecią wystawą była II Wszechpolska Wystawa Filatelistyczna zorganizowana w 1933 r. w Toruniu dla uczczenia 10 - lecia Związku Filatelistów w tym mieście. Mieściła się w salach Hotelu Polonia, gdzie zaprezentowano 80 eksponatów, łącznie z młodzieżowymi. Jury przyznało ogółem 6 medali złotych, 5 pozłacanych, 9 srebrnych, 8 brązowych i nagrody honorowe. Wystawcy młodzieżowi otrzymali listy pochwalne i nagrody rzeczowe.

W dniach Wystawy odbył się Zjazd Delegatów Stowarzyszeń Filatelistycznych, Na którym powołano Związek Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce.

Czwartą wystawę zorganizowaną z okazji 15 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego przez Śląski Związek Filatelistów w 1934 r. w Katowicach obdarzono nazwą: I Wszechsłowiańskiej Wystawy Filatelistycznej.

Dopiero wystawie zorganizowanej w 1938 r. Nadano nazwę V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej - Warszawa 1938 i ponumerowano poprzednie wystawy tej rangi "ex post". I Wszechsłowiańską Wystawę Filatelistyczną uznano więc jako IV Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczną - Katowice 1934.

Łącznie odbyło się dotychczas 18 ogólnopolskich wystaw filatelistycznych - imprez filatelistycznych najwyższej rangi krajowej. Katowice, obok wymienionej już wystawy w 1934 roku, były gospodarzem IX OWF - Katowic'65 i XIII OWF - Katowic'79. U progu czwartej w historii stolicy Górnego Śląska, a zarazem pierwszej w XXI stuleciu - XIX Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej Katowice 2003, warto przypomnieć jej trzy poprzedniczki, zwłaszcza historyczną I Wszechsłowiańską Wystawę Filatelistyczną - Katowice 1934.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij