W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Od Pierwszej Polskiej wystawy Marek 1919 r. - po XIX OWF "Katowice 2003"
Wystawy Krajowe najwyższej rangi

Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna. Nazwę "ogólnopolska" nadano krajowym wystawą najwyższej rangi dopiero w 1938 roku, z chwilą skonsolidowania się organizacji filatelistycznych w ramach Związku Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce.

Pierwsza wystawa po odzyskaniu niepodległości była Polska Wystawa Marek zorganizowana w 1919 r. w gmachu Poczty Głównej w Warszawie. Głównym wystawcą było Ministerstwo Poczt i Telegrafów, które pokazało pierwsze emisje polskich znaczków pocztowych. Wystawa miała charakter niekonkursowej, a wiec nagród i wyróżnień nie było.

Druga wystawa odbyła się dopiero 9 lat później, w marcu 1928 roku w Warszawie, pod nazwą Wszechpolska Wystawa Filatelistyczna Zorganizowana przez Związek Oficerów Rezerwy Okręgu Warszawskiego rozgościła się w sali Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Na wystawie pokazano 56 eksponatów, które podzielono na 13 działów (klas).Była również klasa młodzieżowa do której nadesłano 5 eksponatów. Wystawcami byli przede wszystkim najwybitniejsi filateliści polscy. Złote medale i nagrody honorowe otrzymali: Włodzimierz Rachmanow, Stanisław Adamski, Zdzisław Huzarski, Włodzimierz Polański i Stanisław Mikstein.

Trzecią wystawą była II Wszechpolska Wystawa Filatelistyczna zorganizowana w 1933 r. w Toruniu dla uczczenia 10 - lecia Związku Filatelistów w tym mieście. Mieściła się w salach Hotelu Polonia, gdzie zaprezentowano 80 eksponatów, łącznie z młodzieżowymi. Jury przyznało ogółem 6 medali złotych, 5 pozłacanych, 9 srebrnych, 8 brązowych i nagrody honorowe. Wystawcy młodzieżowi otrzymali listy pochwalne i nagrody rzeczowe.

W dniach Wystawy odbył się Zjazd Delegatów Stowarzyszeń Filatelistycznych, Na którym powołano Związek Stowarzyszeń Filatelistycznych w Polsce.

Czwartą wystawę zorganizowaną z okazji 15 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego przez Śląski Związek Filatelistów w 1934 r. w Katowicach obdarzono nazwą: I Wszechsłowiańskiej Wystawy Filatelistycznej.

Dopiero wystawie zorganizowanej w 1938 r. Nadano nazwę V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej - Warszawa 1938 i ponumerowano poprzednie wystawy tej rangi "ex post". I Wszechsłowiańską Wystawę Filatelistyczną uznano więc jako IV Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczną - Katowice 1934.

Łącznie odbyło się dotychczas 18 ogólnopolskich wystaw filatelistycznych - imprez filatelistycznych najwyższej rangi krajowej. Katowice, obok wymienionej już wystawy w 1934 roku, były gospodarzem IX OWF - Katowic'65 i XIII OWF - Katowic'79. U progu czwartej w historii stolicy Górnego Śląska, a zarazem pierwszej w XXI stuleciu - XIX Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej Katowice 2003, warto przypomnieć jej trzy poprzedniczki, zwłaszcza historyczną I Wszechsłowiańską Wystawę Filatelistyczną - Katowice 1934.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij