Dzień Maszynisty 2024
2024.09.12. 21:07
Zawód maszynisty na ziemiach polskich istnieje ponad 170 lat.
Pierwszym maszynistą był Leon Miastowski, który w 1844 roku jako pierwszy na ziemiach polskich poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Pierwszy raz w Polsce, Dzień Maszynisty był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja "Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE" zrzeszającą około 65 tysięcy maszynistów z Belgi, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier. Zawód maszynisty jest zaliczany do niebezpiecznych i szczególnie uciążliwych. Kandydat na maszynistę musi mieć bardzo dobry słuch, wzrok, refleks i zmysł równowagi i ogólnie być w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. Do egzaminu na maszynistę może podejść ochotnik tylko między 20 a 30 rokiem życia. Aby zostać prowadzącym pociąg najpierw, warto zatrudnić się w warsztacie naprawczym, aby poznać budowę pojazdów. Następnie trzeba przejechać odpowiednią ilość godzin w roli pomocnika i odbyć szkolenie, oraz zdać egzamin państwowy. Maszynista idzie na "służbę", nie do pracy. Wywodzi się to z tego, że przed wojną praca w kolei była służbą mundurową.
Z tej okazji Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kartkę okolicznościową oraz MójZnaczek. Znaczek pocztowy będzie kasowany datownikiem dziennym Gliwice 1 z datą 16.09.2024.
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl
Władysław Gębczyk
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.