W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie - Szczecin

2005.06.06. 15:34, aktualizacja: 2005.06.08. 11:35

Szanowni Państwo,
wśród nowości filatelistycznych Poczta Polska ma zaszczyt zaprezentować cieszącą się dużym uznaniem serię Miasta polskie. Tym razem w ramach cyklu prezentujemy stolicę województwa zachodniopomorskiego Szczecin.

Miasto ma wielonarodową i wielokulturową tradycję. Jego burzliwa historia rozpoczęła się na przełomie VII i VIII w., kiedy to w miejscu dzisiejszego placu zamkowego istniała już osada słowiańska oraz gród obronny. Szczecin uzyskał prawa miejskie w 1243r., a gród szczeciński stał się siedzibą książęcą. Okres świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów, którzy odegrali ogromną rolę w dziejach Pomorza. Być może dlatego w herbie Szczecina widnieje koronowana głowa gryfa w kolorze czerwonym na niebieskiej tarczy.

Na przełomie XIX i XX w. miasto przeżywało okres szczególnie szybkiego rozwoju gospodarczego. Do Szczecina napływał kapitał z całej Europy. Błyskawicznie rozwijał się port, gospodarka morska oraz tranzyt towarów. Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone. Jego odbudową zajęli się osadnicy z całej Polski, którzy licznie przybyli do Szczecina oraz na ziemie Pomorza Zachodniego. Choć dawny wizerunek miasta zmienił się, utrzymało ono jednak własny, niepowtarzalny charakter. Urzeka urodą zabytkowej, secesyjnej architektury i klimatem portowego miasta. Dziś uchodzi za największy ośrodek kulturalny i naukowy Pomorza Zachodniego.

Prezentowany znaczek pocztowy przedstawia tarasy widokowe wznoszące się ok.19 m nad poziomem brzegu Odry, zwane Wałami Chrobrego. Rozciągają się one w sąsiedztwie gmachów użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze. Między innymi znajdują się tu siedziby: Urzędu Wojewódzkiego, Wyższej Szkoły Morskiej oraz Muzeum Narodowego. Z Wałów Chrobrego otwiera się rozległa panorama na prawy brzeg Odry, jej odnogi i kanały portowe. Są one doskonałym miejscem spacerów i spotkań szczecinian. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Szczecin 1.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maria Dziekańska
ilość znaczków:1
wartość:2,80 zł
nakład:wielomilionowy
technika druku:rotograwiura
format znaczków:31,25 x 25,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:100 sztuk
data obiegu:30 maj 2005 r.

źródło: Poczta Polska

Sprostowanie

W pierwotnej wersji zapowiedzi znaczka Poczta Polska omyłkowo podała, że na znaczku przedstawiono Zamek Książąt Pomorskich.

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij