W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegl¹d Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Dziedzictwo kulturowe świata - Polska

2004.10.15. 15:34

Szanowni Państwo!
W wydawnictwach filatelistycznych Poczty Polskiej niejednokrotnie były ukazywane polskie zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury).

W prezentowanej serii okolicznościowych znaczków pocztowych, przedstawionych zostało pięć obiektów architektonicznych z Krakowa, Torunia, Zamościa, Warszawy i Malborka, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego świata.

Każdemu ze znaczków pocztowych tej emisji towarzyszy oddzielna koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC oraz datownik okolicznościowy, które stanowią ich artystyczne dopełnienie.

Na pierwszym znaczku pocztowym, widnieje Kościół Mariacki w Krakowie, a w jego tle motyw graficzny nawiązujący do drzwi z Katedry Wawelskiej. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC, przedstawiono grobowiec Kazimierza Wielkiego z wnętrza Katedry Wawelskiej. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy z elementem dekoracyjnym z drzwi Katedry Wawelskiej.

Na drugim znaczku pocztowym, przedstawiono wieżę Katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, a w tle rysunek łuku tęczowego z kościoła św. Jakuba. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC oraz datowniku okolicznościowym, który będzie stosowany w dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Toruń 1, ukazano szkic łuku tęczowego z kościoła św. Jakuba.

Na trzecim znaczku pocztowym, widnieje renesansowy Ratusz w Zamościu w tle z zarysem dekoracji ściennej kamienicy przy Rynku. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC oraz datowniku okolicznościowym, który będzie stosowany w dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Zamość 1, wykorzystano rysunek elewacji renesansowej kamienicy przy Rynku.

Na czwartym znaczku pocztowym, ukazano panoramę Warszawy od strony Wisły, a w tle rysunek dekoracji ściennej z wnętrza Zamku Królewskiego. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC, przedstawiono zespół murów obronnych Starego Miasta. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy z motywem klasycystycznej dekoracji ściennej z Sali Tronowej Zamku Królewskiego.

Na piątym znaczku pocztowym, zaprezentowany został widok Zamku w Malborku od strony Nogatu. Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC, przedstawiono szkic architektoniczny Pałacu Wielkiego Mistrza. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu w Urzędzie Pocztowym Malbork 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy z dekoracyjnym elementem kamiennej oprawy jednego z okien Zamku.

Mam nadzieję, że emisja znaczków pocztowych "Dziedzictwo kulturowe świata - Polska", stanie się cennym uzupełnieniem Państwa zbiorów.

Z poważaniem

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Podstawowe dane emisji:

autor projektów:Andrzej Gosik
ilość znaczków:5
wartości:po 1,25 zł każdy
nakład:po 1 300.000 sztuk każdego
technika druku:offset
formaty znaczków: 
- 3 w formacie:31,25 x 43 mm,
- 2 w formacie:43 x 31,25 mm,
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:20 znaczków
data obiegu:20 października 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij