W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Bohaterom pierwszych godzin II wojny światowej

2019.07.26. 18:29

Symbolem początku II wojny światowej są pierwsze strzały artylerii pancernika "Schleswig- Holstein" oddane w kierunku polskiej Składnicy Tranzytowej "Westerplatte" w Gdańsku.

Był 1 września 1939 roku , godzina 4:45 . Choć przywołuje się wcześniejsze bombardowanie Wielunia, bombardowanie Tczewa, bohaterska postawa obrońców Westerplatte na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Na granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem wydzielone niemieckie grupy szturmowe uczestniczące w operacji opanowania mostów w Tczewie zaatakowały w nocy 1 września 1939 roku przystanek Kałdowo położony na lewym brzegu Nogatu, we włączonej do Wolnego Miasta Gdańska dzielnicy Malborka. Inspektor celny Stanisław Szarek dojrzał jadącą za pociągiem towarowym, opanowanym przez Niemców, drezynę pancerną i wystrzelił z rakietnicy. Rakieta stanowiła ostrzeżenie o zbliżającym się niebezpieczeństwie dla Szymankowa. Została dostrzeżona w Szymankowie przez zawiadowcę stacji Pawła Szczecińskiego i pociąg został skierowany na boczny tor. Żołnierze polscy broniący mostów w Tczewie zostali ostrzeżeni, plany niemieckie błyskawicznego opanowania mostów i Tczewa zostały zniweczone. W odwecie hitlerowcy zamordowali większość polskich celników i kolejarzy oraz ich rodziny. Pierwszy polski celnik Eugeniusz Jarszyński zginął z rąk niemieckich już ok. godziny 2 w nocy [Kazimierz Ickiewicz "Druga wojna światowa wybuchła w Tczewie"]. Na zbiorowej mogile w przydrożnym rowie nieopodal stacji Szymankowo, do którego oprawcy wrzucili ciała zamordowanych, ustawili tablicę z niemieckim napisem : "Tu spoczywa polska mniejszość narodowa" .

Polscy celnicy oraz kolejarze i ich rodziny byli pierwszymi bohaterami i ofiarami II wojny światowej. Oddając im cześć tczewscy i malborscy filateliści wraz Urzędem Pocztowym Malbork 1 doprowadzili do wydania w opcji "Mój znaczek" znaczków pocztowych przedstawiających pomnik poległych w czasie II wojny światowej celników w Malborku - Kałdowie, pomnik poległych kolejarzy w Szymankowie i tablicę pamiątkową umieszczoną w Tczewie poświęconą żołnierzom 2 Batalionu Strzelców oraz poległym celnikom i kolejarzom z Szymankowa . Autorami projektów znaczków są Jerzy Zimnicki i Adam Murawski.

Z powodu wyczerpania nakładu ( 70 arkusików), znaczki mogą być dostępne dla zainteresowanych tylko na tzw. rynku wtórnym.

Urząd Pocztowy Malbork 1 podjął starania o wydanie datownika okolicznościowego związanego tematycznie z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i z prezentowanymi znaczkami. Filateliści malborscy i tczewscy życzą pocztowcom udanego sfinalizowania tych starań.Jerzy Zimnicki

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W plebiscycie na najładniejsze znaczki:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij