W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Samoloty polskich sił powietrznych w kampanii wrześniowej 1939 roku

2019.07.09. 08:15

W związku ze zbliżająca się 80. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej Poczta Polska S.A. Region w Gdańsku wydaje dwie kartki pocztowe upamiętniające mało znany fakt służby w polskich siłach powietrznych lotników z Czechosłowacji, przybyłych do naszego kraju po upadku tego państwa w 1938 roku.

Kartki były prezentowane w aktualnościach na portalu kzp.pl.

Temat został zainicjowany przez znanego słowackiego filatelistę Jozefa Korený. Pan Korený współpracował przy tworzeniu projektów, dostarczając część materiałów, starał się o zgodę na wykorzystanie fotografii, opiniował nazewnictwo i pomagał w ustalaniu stopni wojskowych Czechów i Słowaków walczących ramię w ramię z polskimi lotnikami.

Filateliści malborscy wraz z Urzędem Pocztowym Malbork 1 w opcji "Mój znaczek" wydali trzy znaczki z sylwetkami samolotów z kampanii wrześniowej. Przedstawiono RWD- 8, Potez XXV i PZL 23 "Karaś".

Samoloty RWD-8 , Potez XXV oraz PWS -26 stanowiły podstawowe wyposażenie jednostek, w których służyli piloci czescy i słowaccy.

Z pozostałych w Polsce ( po ewakuacji droga morską do Wielkiej Brytanii) stu dziewięćdziesięciu lotników, 30 sierpnia na mocy powszechnej mobilizacji w szeregi Polskiego Lotnictwa Wojskowego wcielono 93-osobową grupę reprezentantów sił powietrznych i wysłano na kurs przeszkalający do Centrum Wyszkolenia Lotniczego Nr 1 w Dęblinie, kolejna 97-osobowa grupa oczekiwała zaś na drugą turę szkoleń.

4 września ze zgrupowanych w Dęblinie lotników rozpoczęto formowanie Czechosłowackiej Eskadry Rozpoznawczej z bazą w Górze Puławskiej. Pozostałych (w tym członków Eskadry Ćwiczebnej Obserwatorów) przydzielono 7 września do plutonu porucznika pilota Zbigniewa Osuchowskiego. Oprócz zadań rozpoznawczych, piloci czechosłowaccy dokonywali ataków na niemieckie kolumny marszowe wykorzystując zabierane do kabiny granaty ręczne. Pierwszym czechosłowackim pilotem, który stoczył walkę powietrzną w kampanii wrześniowej był Jaroslav Vychnis (2 IX 1939). Lotnicy czechosłowaccy wykonali około 400 lotów w ogólnym czasie 1500 godzin.

Mamy nadzieję ,że wydawnictwo Poczty (kartki) i malborskich filatelistów (znaczki) przybliży wszystkim zainteresowanym mało znany temat wspólnej walki z hitlerowskim najeźdźcą.

W artykule skorzystano m.in. z materiału zamieszczonego w Przeglądzie Sił Powietrznych : "Czesi i Słowacy w kampanii wrześniowej", autor płk w st. spocz. pil. doc. dr hab. Bronisław Galoch.

Informacje na temat wydawnictw (kartki + znaczki) można uzyskać w Urzędzie Pocztowym Malbork 1 pod adresem: kazimierz.laska@poczta-polska.pl Znaczki zaprojektował Jerzy Zimnicki.



Jerzy Zimnicki

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij