W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

150. rocznica urodzin Jacka Malczewskiego

2004.07.06. 20:04

Jacek Malczewski - malarz i rysownik, inicjator i czołowy reprezentant symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Artysta, nazywany poetą malarstwa i malarzem poezji, urodził się 15 lipca 1854 r. w Radomiu.

Przypadającą w tym roku 150 rocznicę urodzin Jacka Malczewskiego Poczta Polska upamiętni poprzez emisję czterech znaczków pocztowych, ukazujących prace artysty znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Edukację artystyczną Jacek Malczewski rozpoczął w 1872 r. w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Warsztat artystyczny doskonalił w paryskiej École des Beaux - Arts. W latach 1897 - 1900 oraz 1910 - 1921 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystyczne inspiracje i impulsy czerpał głównie z polskiej sztuki, tradycji i folkloru, dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi.

Zainteresowanie symbolizmem zaowocowało w twórczości Jacka Malczewskiego stworzeniem odrębnego stylu, łączącego baśniowość i realizm, odznaczającego się niezwykłą gamą barwną o dysonansowych zestawieniach. W obrazach pełnych nastroju smutku i zadumy, powracają metaforycznie ujęte treści patriotyczne i mistyczne, postaciom realnym często towarzyszą fauny, rusałki i aniołowie: Introdukcja, Melancholia, Zatruta studnia, Thanatos... Malczewski jest również autorem wielu realistycznych obrazów ukazujących losy Polaków po powstaniu styczniowym: Niedziela w kopalni, Na etapie, Wigilia zesłańców..., a także interesujących portretów i autoportretów.

Na prezentowanych Państwu znaczkach pocztowych, zostały ukazane reprodukcje następujących dzieł Jacka Malczewskiego:

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Kraków 1. Na poszczególnych kopertach FDC, zostały przedstawione następujące reprodukcje dzieł Jacka Malczewskiego: Wiosna i Nike Legionów.

Pragniemy zwrócić uwagę wszystkich kolekcjonerów i wielbicieli twórczości Jacka Malczewskiego, że przedmiotowe znaczki pocztowe pozostaną w obiegu tylko do końca 2004 roku.


Podstawowe dane emisji:

projektant:Janusz Wysocki
ilość znaczków:4
wartość:1,25 zł, 1,90 zł, 2,10 zł, 2,60 zł
nakład: 
- wartości 1,25 zł, 1,90 zł, 2,10 zł- po 500.000 sztuk każdego,
- wartości 2,60 zł- 200.000 sztuk,
technika druku:rotograwiura
format znaczków: 
- wartości 1,25 zł i 1,90 zł- 31,25 x 43 mm,
- wartości 2,10 zł i 2,60 zł- 43 x 31,25 mm,
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:50 znaczków
data obiegu:15 lipca 2004 r., pozostaną w obiegu
do 31 grudnia 2004 r. (włącznie).

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij