W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Droga do Zjednoczonej Europy

2004.04.09. 15:10

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej jest przełomowym wydarzeniem w historii naszego kraju, które wieńczy trudny okres pracy nad dostosowaniem naszego systemu gospodarczego i społeczno - politycznego do standardów europejskich.

Od 1 maja 2004 r. otwierają się przed Polską zupełnie nowe perspektywy, pojawiają się szanse szybszego rozwoju i poprawy poziomu życia.

Poczta Polska przygotowała specjalny okolicznościowy walor filatelistyczny, ilustrujący proces rozszerzenia Unii Europejskiej. Rangę wydarzenia pragnęliśmy podkreślić, nadając prezentowanemu wydawnictwu szczególną formę - znaczka pocztowego z przywieszką. Na znaczku przedstawiono mapę Europy, gdzie kolorem ciemnoniebieskim zaznaczone zostały państwa Unii Europejskiej, a kolorem jasnoniebieskim państwa przystępujące do Unii Europejskiej. Wzdłuż lewej i prawej krawędzi znaczka, umieszczono flagi państw wstępujących do UE - w kolejności, w jakiej zostały wymienione w Traktacie Akcesyjnym - Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej, a w prawym dolnym rogu - Rzeczypospolitej Polskiej. Wprawne oko filatelistów z pewnością dostrzeże jeszcze jedną nowość, w miejsce tradycyjnego napisu Polska, został umieszczony napis Rzeczpospolita Polska.

Umieszczona w lewym górnym rogu znaczka błękitna flaga z dwunastoma złotymi gwiazdami, to oczywiście flaga Unii Europejskiej. Liczba gwiazd jest stała i nie powiększa się wraz z przyjęciem nowych członków. Autorami projektu flagi byli: hiszpański dyplomata Salvador de Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsene Heitz. Przez lata spierano się, co właściwie symbolizują gwiazdy - godziny, miesiące, apostołów, a może pełnię i doskonałość? Heitz wyjawił tajemnicę dopiero na łożu śmierci. Gwiazd jest tyle samo, ile gwiazd nad głową Najświętszej Marii Panny.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym z symboli Unii Europejskiej - hymnie, którym jest "Oda do radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Utwór jest najczęściej wykonywany w dniu święta Unii Europejskiej, tak więc już 9 maja, wysłuchamy "Ody do radości", jako pełnoprawni członkowie europejskiej rodziny.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Janusz Golik
ilość znaczków:1 z przywieszką
wartość:2,10 zł
nakład:1.400.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:10 znaczków i 10 przywieszek
data obiegu:1 maja 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij