W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Sprawozdanie z przebiegu Poczty Dyliżansowej w Lesznie

2018.05.16. 07:19

W dniu 29 kwietnia 2018 roku w Lesznie zorganizowana została "Poczta Dyliżansowa" w 335 Rocznicę ustanowienia przez Króla Jana III Sobieskiego Poczty w Lesznie.

Organizatorami "Poczty Dyliżansowej" byli: Polski Związek Filatelistów Koło Miejskie w Lesznie, Biuro Filatelistyki Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Leszna i Muzeum Okręgowym w Lesznie, Poczta Polska S.A. Region Sieci w Poznaniu i Urząd Pocztowy nr 1 w Lesznie.

Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Dyrektora Biura Filatelistyki w dniu 9 kwietnia 2018 roku.

Do przewozu "Pocztą Dyliżansową" zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.

Łącznie do przewozu dyliżansem przygotowano 631 przesyłek w tym: przesyłek poleconych: 27 szt. z czego: przesyłek krajowych ekonomicznych 26 szt., przesyłek zagranicznych priorytetowych 1 szt.; przesyłek nierejestrowanych: 604 szt. z czego: przesyłek krajowych było 582 szt. (w tym: priorytetowych 12 szt., ekonomicznych 570 szt.), przesyłek zagranicznych było 22 szt. (w tym: priorytetowych 3 szt., ekonomicznych 19 szt. ).

Przesyłki dopuszczone do przewozu Pocztą Dyliżansową zostały oznaczone kolejnym numerem oraz ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem: "335 LAT POCZTY W LESZNIE 29.04.2018 LESZNO 1", a listy polecone dodatkowo oklejone nalepką polecenia "R".

Po opracowaniu przesyłek sporządzono odsyłkę listową, którą naczelnik Urzędu Pocztowego nr 1 w Lesznie Ewa Kożuchowska wydała o godzinie 12:05 upoważnionemu członkowi załogi dyliżansu Sławomirowi Tomków.

Trasa Dyliżansu rozpoczęła się z przed siedziby dawnej Poczty przy ul. Bolesława Chrobrego i przebiegała ulicami miasta Leszna: Plac Komeńskiego, Westerplatte, Grunwaldzka, Studzienna, Jana Ostroroga do Parku Teatru Miejskiego imieniem Leszczyńskich Satyryków przy ul. Gabriela Narutowicza.

Dyliżans przejeżdżając ulicami miast odebrał również odsyłki listowe z placówek pocztowych przy ulicy Westerplatte oraz Jana Ostroroga. Odsyłkę z placówki przy ul. Westerplatte wydała Elżbieta Skoracka pracownik UP Leszno 1, natomiast z placówki przy ul. Jana Ostroroga odsyłkę odebrano z rąk pracownika Filii Anny Marcinkowskiej w towarzystwie jej córki Michaliny.

Pocztę specjalną uświetnił historyczny zaprzęg konny powożony przez Pawła Apolinarskiego z Bukówca Górnego oraz pięknie prezentujący się mieszkańcy Leszna w strojach z dawnych lat.

Na ul. B.Chrobrego przy dyliżansie nie zabrakło sygnalisty pocztowego, w którego rolę wcielił się Sławomir Tomków. Zdobył nuty sygnałów pocztowych, których uczono w specjalnej szkole sygnalistów, utworzonej w 1830 roku w Warszawie. Sławomir Tomków zagrał sygnały pocztowe na specjalnej sygnałówce przed odjazdem dyliżansu z ul. B. Chrobrego. Sygnały pocztowe słychać było również przy odbiorze odsyłek listowych z placówek pocztowych na trasie przejazdu dyliżansu.

Wybór ul. Chrobrego nie był przypadkowy. Dyliżans odjechał sprzed budynku, w którym od 1793 do 1914 roku mieściła się poczta.

Poczta została w Lesznie utworzona na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. Impulsem do uzyskania tego przywileju, było osiedlenie się w mieście Braci Czeskich gównie rzemieślników z Janem Amosem Komeńskim i Jana Jonsona jednego z najwybitniejszych lekarzy i filozofów europejskich XVII wieku. Do Leszna napływa ludność nie tylko z Polski a również ze Szkocji i Włoch.

W pierwszej połowie XVIII wieku pracowało w Lesznie 135 warsztatów sukienniczych, czynnych było wokół miasta 99 wiatraków. Na targach w Lipsku będącym centrum handlowym Europy kupcy leszczyńscy tworzyli jedną z najsilniejszych grup, wyprzedzając Kraków i Poznań. Wtedy właśnie widząc potrzebę usprawnienia życia miasta poprzez stworzenie urządzeń pocztowych funkcjonujących już w Polsce, wystąpiło Leszno z prośbą do króla Jana III Sobieskiego o utworzenie poczty w Lesznie. Swoim przywilejem z dnia 27 kwietnia 1683 roku Król ustanowił Pocztę w Lesznie. Ustanowiony przywilejem Jana III Sobieskiego polski urząd pocztowy mieścił się na skrzyżowaniu ul. Kościelnej i ul.Okólnej i działał tam ponad 100 lat. Pierwszym królewskim poczmistrzem w Lesznie był Piotr Woyde.

Przewieziony ładunek pocztowy odebrany został od Sławomira Tomków przez pracownika Urzędu Pocztowego Leszno 2 Rafała Paszek o godz. 12.40 na terenie parku im. Leszczyńskich Satyryków przy Teatrze Miejskim w Lesznie.

Bezpieczny przejazd dyliżansu przez miasto zabezpieczała policja i straż miejska.

W placówce pocztowej przesyłki podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez ostemplowanie datownikiem eksploatacyjnym z hasłem LESZNO2 29.04.2018 z inicjałami DF między dwoma gwiazdkami oraz stemplem informacyjnym /gumowym/ o treści: "POCZTA DYLIŻANSOWA Leszno 29.04.2018r. projekt wykonał Lech Woźny.

Wydawnictwa okolicznościowe wydane przez Koło PZF w Lesznie i Pocztę Polską S.A.:

  1. MójZnaczek - znak opłaty pocztowej 335 Lat Poczty w Lesznie. W arkuszu 9-cio znaczkowym: cztery znaczki z portretem Króla Polski Jana III Sobieskiego (1629-1969), który przywilejem z dnia 27.04.1683 roku ustanowił Pocztę w Lesznie oraz pięć znaczków z widokiem dawnej siedziby Poczty w Lesznie przy ul. Szerokiej Rów, później ul. Komeniusza, a obecnie ul.B.Chrobrego, według obrazu namalowanego przez Władysława Piosickiego. Znaczek przygotowany wg projektu Andrzeja Giżyńskiego, wydany w nakładzie 101 arkuszy.
  2. Karnety okolicznościowe zawierające 2 kartki okolicznościowe z przewozu pocztą dyliżansową. Autorem projektu karnetu jest Lech Woźny. Nakład 35 szt.
  3. Karnety zawierające arkusz wydawniczy "MójZNACZEK" w nakładzie 35 szt. Autorem projektu karnetu jest Lech Woźny.
  4. Pocztowe kartki okolicznościowe bez nadrukowanego znaku opłaty pocztowej - dwa rodzaje, wydane w nakładzie po 300 sztuk każda o tematyce: 335 lat Poczty w Lesznie. Pierwsza kartka z portretem Króla Polski Jana III Sobieskiego (1629-1969), który przywilejem z dnia 27.04.1683 roku ustanowił Pocztę w Lesznie oraz druga karta z widokiem dawnej siedziby Poczty w Lesznie przy ul.Szerokiej Rów, później ul. Komeniusza a obecnie ul. Chrobrego według obrazu namalowanego przez Władysława Piosickiego. Projekt kartek przygotował: Andrzej Giżyński. Autorem projektu datownika okolicznościowego jest Sławomir Tomków.

Opracowywaniem przesyłek filatelistycznych przeznaczonych do przewozu pocztą specjalną zajmowali się: asystent UP Leszno 1 Katarzyna Henczak, członkowie Koła PZF w Lesznie prezes Lech Woźny, skarbnik Tadeusz Posikata, sekretarz Sławomir Tomków, Andrzej Kujawski członek oraz naczelnik UP Leszno 1 Ewa Kożuchowska.

Na specjalnie zorganizowanym stoisku filatelistycznym przez Urząd Pocztowy Leszno 1 w dniu 29 kwietnia 2018 roku przed siedzibą dawnej Poczty przy ul. Bolesława Chrobrego w Lesznie można było uzyskać odcisk datownika okolicznościowego o treści "335 Lat Poczty w Lesznie" oraz wysłać przesyłki pocztą specjalną. Filateliści nie zapomnieli o najmłodszych klientach Poczty wysyłających korespondencję i dla nich rozdawali kupony na lody ufundowane przez obecną właścicielkę budynku dawnej poczty panią Krystynę Kuczkowską.

Obsługą stoiska filatelistycznego zajmowali się pracownicy Poczty Polskiej S.A. Urzędu Pocztowego Leszno 1: Katarzyna Henczak, Justyna Sobkowiak oraz Ewa Kożuchowska.

Informacje medialne z Poczty Dyliżansowej organizowanej 29 kwietnia 2018 roku i otwarcia wystawy 24.04-19.05.2018 Historia Poczty w Lesznie ukazały się :

Gazeta ABC, Tygodnik " Panorama Leszczyńska", Radio ELKA, Radio ESKA, Telewizja Leszno, Telewizja Poznań, www..pzfpoznan.pl, www.leszno24.pl, www.elka.pl , www.zgpzf.pl , www.tvleszno.pl , www.kzp.pl, www.wielkopolskie.naszemiasto.pl



Ewa Kożuchowska, fot. archiwum Koła PZF w Lesznie

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij