W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

73. rocznica podpalenia Katedry Prymasowskiej w Gnieźnie

2018.01.05. 07:28

Dwa dni po wkroczeniu Armii Czerwonej do Gniezna w dniu 23 stycznia 1945 roku około godziny 14.00 katedra została ostrzelana przez sowietów.

Od pocisków zapalających zajął się hełm wieży południowej, a później ogień przeniósł się na belkowanie dachu. Szkody wyrządzone przez pożar były bardzo poważne. Palący się bowiem hełm jednej z wież wpadł do wnętrza kościoła, niszcząc sklepienie przestrzeni miedzywieżowej i wzniecając ogień na chórze muzycznym. Spłonęły organy gnieźnieńskie. W części prezbiterialnej ogień pochłonął drugie organy oraz mały chórek. Uszkodzona została także stalla południowej części prezbiterium. Wokół tego pożaru trwały przez lata różne spekulacje. Władze komunistyczne twierdziły, że na wieżach znajdowali się jeszcze żołnierze niemieccy, którzy atakowali wojsko radzieckie. Jednak zeznania świadków, publikacje naukowe jak i zdjęcia wykonane przez Juliana Śmieleckiego (1916-1997) świadczą o celowym ostrzale z czołgu, znajdującego się na Rynku.

Na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku odrestaurowano świątynię przywracając jej styl gotycki. Kilka lat temu całkiem przypadkowo podczas wizytacji jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych mł. bryg. Krzysztof Kapciński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie odkrył w OSP Łopienno motopompę wyprodukowaną przez firmę Auto Union Gmbh pochodzącą z lat ok. 1935-1940 i biorącą udział (według przekazu miejscowych strażaków) w gaszeniu pożaru Katedry Gnieźnieńskiej. Postanowił więc ocalić ten cenny okaz od zapomnienia i w dniu 30 styczniu 2018 roku po jego odrestaurowaniu zaprezentować go szerszemu gronu odbiorców w miejscowej komendzie PSP na specjalnej wystawie która będzie również zwieńczeniem jego pracy KP PSP w Gnieźnie.

Z tej okazji zostaną wydane 3 wzory MojegoZNACZKA kartka okolicznościowa i będzie stosowany datownik okolicznościowy (wzory kartki i datownik zostaną opublikowane po zatwierdzeniu). W sprawie wydawnictw można się kontaktować z p. Wojciechem Śmieleckim pod adresem email woj.smielecki@gmail.com bądź telefonicznie 608 391 138.

Adam Szuler

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Ponad 100 znaczków w 2018 roku to:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Er
2018
Ps
2018
Zn
2019
Cp
2019
Do
2019

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij