W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie - Lublin

2004.02.13. 15:39

Kolejnym miastem, które pragniemy zaprezentować w serii wydawniczej "Miasta polskie" jest Lublin.

Miasto malowniczo położone na Wyżynie Lubelskiej, w dolinie rzeki Bystrzycy i jej dwu dopływów: Czechówki i Czerniejówki jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Na opinię tę złożyło się wiele elementów: uroda oryginalnych zabytków architektury, bogata historia i atmosfera miasta leżącego na pograniczu kultur i religii.

Znaczek pocztowy ukazujący Lublin, zostanie wprowadzony do obiegu w "przeddzień" ważnego dla nas wszystkich wydarzenia - wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla mieszkańców miasta, dumnych z faktu, że właśnie w Lublinie w 1569 r. została zawarta Unia Lubelska, będzie to również pięknym ukoronowaniem hasła "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

Opracowany przez artystę plastyka Andrzeja Gosika projekt znaczka pocztowego nawiązuje do Unii Polsko - Lubelskiej. Na pierwszym planie został przedstawiony fragment pomnika Unii Lubelskiej. Obelisk wzniesiono w 1826 r. z inicjatywy Stanisława Staszica. Ważnym elementem pomnika jest złocona płaskorzeźba dłuta Pawła Malińskiego, która przedstawia alegorię Rzeczypospolitej Obojga Narodów: królestwa polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, w postaci dwóch kobiet łączących swoje dłonie w przyjaznym uścisku.

Na drugim planie fragment Zamku Lubelskiego, gdzie w czasie sejmu 1569 r. król spotykał się z posłami, tu odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Unii Lubelskiej.

Na towarzyszącej znaczkowi kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiono fragment polichromii, zdobiącej sklepienie kaplicy zamkowej. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, w Urzędzie Pocztowym Lublin 1, będzie stosowany datownik okolicznościowy, na którym ukazano kozę bezoarową (symbol ludzkiego dążenia ku rzeczom wzniosłym) z najstarszej zachowanej pieczęci miasta.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1
wartość:3,45 zł
nakład:wielomilionowy powtarzalny
technika druku:rotograwiura
format znaczka:31,25 x 25,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:100 znaczków
data obiegu:23 lutego 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij