W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Cyfryzacja literatury filatelistycznej - Quo vadis?

2017.02.01. 17:37

Z początkiem października ub. roku każdy z odwiedzających stronę i-KF-u zauważył istotne zmiany w zakresie Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej.

Każdy z użytkowników uzyskał dostęp do sporej grupy literatury filatelistycznej w wersji cyfrowej (pliki pdf). Istotnie powiększone zostały zasoby w dziale czasopism, ale także pojawiły się nowe pozycje w grupie wydawnictw zwartych. Do dnia dzisiejszego każdy ma niczym nieograniczony dostęp do następujących czasopism

Ponadto, w ramach biblioteki dołączyliśmy spisy treści następujących czasopism:

Na podstawie utworzonej w oparciu o spisy treści bazy powstał indeks autorów, utworzono linki pomiędzy indeksem autorów a Słownikiem Biograficznym Filatelistów Polskich oraz udostępniono podstawową funkcję przeszukiwania powstałej bazy, wg nazwiska autora.

Stan obecny został osiągnięty dzięki zaangażowaniu kilku członków i-KF, współpracy z Klubem Zainteresowań Znaki Polecenia, pomocy kilku filatelistów spoza i-KF-u i bezinteresownej pomocy sympatyków filatelistyki niebędących w Związku.

Od chwili udostępnia zasobów cyfrowych skorzystało z Cyfrowej biblioteki kilkuset użytkowników. To cieszy i potwierdza potrzebę realizacji projektów takich, jak Cyfrowa biblioteka literatury filatelistycznej!

Dla niektórych jednak to ciągle za mało, baza i biblioteka ciągle nie satysfakcjonują tych osób, czego nie omieszkały zakomunikować.

Niestety, pomimo, że Związek liczy kilka tysięcy członków, w tym wielu posiadających własne, unikalne zasoby biblioteczne, dysponujących odpowiednim sprzętem i czasem, brak jest wyraźnych sygnałów o chęci zaangażowania się w realizacje naszego wspólnego celu, Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej. W kilku wypadkach deklaracje pozostały jedynie pustymi słowami nawet, jeśli deklarowano niewiele.

Jak każdy z użytkowników zauważył, w przypadku niektórych z udostępnianych czasopism występują barki pojedynczych numerów, brakuje spisów treści dla niektórych czasopism, pomimo, że są spisy treści niektórych czasopism brakuje plików cyfrowych dwóch z nich (w jednym przypadku z powodów prawnych nie jest możliwe ich udostępnienie) a także brakuje kilku przydatnych funkcji wyszukiwania w bazie artykułów jak np. wg tematu (inaczej słowa kluczowego, tzw. tag-u).

Oczywiście prace nad dalszym rozwojem Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej są prowadzone, ale ich tempo i zakres zależą przede wszystkich od nas samych, naszego zaangażowania,

naszych zasobów i możliwości.

W tej chwili cyfryzujemy następujące czasopisma:

Prowadzone są także prace nad wykonaniem spisu treści wspomnianych czasopism. Wówczas możliwa będzie aktualizacja bazy zawierającej spisy treści i poszerzenie indeksu autorów.

Ciągle poszukujemy w wersji cyfrowej, nawet w formie pojedynczych stron zachowanych jako pliki graficzne np .jpg, następujące numery Filatelisty Kaliskiego:

Jednak, nawet, jeśli ktoś miałby brakujące nam zeszyty tylko w wersji papierowej a mógłby je nam wypożyczyć to po zeskanowaniu odesłalibyśmy je do właściciela.

Poszukujemy także pojedynczych zeszytów czasopism, które w tej chwili digitalizujemy. Chcącym pomóc możemy przesłać listę poszukiwanych braków. To samo dotyczy innych czasopism, których jeszcze nie posiadamy w zasobach. Jeśli macie ten materiał w wersji cyfrowej i bylibyście skłonni udostępnić go całej społeczności filatelistycznej dajcie nam znać. Dzięki temu nie będziemy już poszukiwać tego materiału, pracować nad jego cyfryzacją.

Poszukujemy chętnych do tworzenia spisów treści tych czasopism, dla których spisy jeszcze nie powstały. Prześlemy Wam strukturę pliku.

Nadal brakuje spisu treści dla Filatelisty, naszego związkowego czasopisma ukazującego się od ponad 60-lat. Dziwne, że mało kto poczuwa się do działania w tym zakresie. A przecież to podstawowe kompendium wiedzy z zakresu polskiej filatelistyki. Zwracam się tutaj z apelem do wszystkich Filatelistów, a przede wszystkich do Zarządów Okręgów, których jest w Związku wg jednych za dużo a wg wielu jest ich za mało, zaangażujcie się w ten proces. Do końca 2016 roku wydano 1094 zeszyty Filatelisty. Oznacza to, że statystycznie na okręg (z wyłączeniem Okręgu Pomorskiego) przypada niecałe 48 zeszytów. Na podstawie doświadczenia z tworzeniem spisów treści innych czasopism mogę powiedzieć, że średnio 24 minut są potrzebne, aby utworzyć spis pojedynczego zeszytu i go potem zweryfikować. Tym samym, gdyby każdy okręg zadeklarował przepracowanie 1141 minut, czyli 47 godzin i 34 minut, na rzecz utworzenia spisu treści, takowy powstałby w niecałe 6 dni roboczych. A przecież okręgi nasze są potrzebne, ich władze na każdy kroku deklarują działanie na rzecz PZF. Zatem pokażmy siłę w działaniu na rzecz wspólnego dobra zamiast pokazywania siły oporu.

W proces ten powinna być również włączona redakcja Filatelisty, która powinna systematycznie, co miesiąc aktualizować spis treści. W przeciwnym wypadku baza odnośnie Filatelisty bardzo szybko będzie nieaktualna.

Poszukujemy też chętnych, którzy otagują poszczególne pozycje będące już w bazie danych poprzez dodanie do każdego opublikowanego artykuły kilku słów kluczowych, umożliwiających szybkie przeszukiwanie bazy. Nie ukrywam, że do tego zadania potrzebni są bardzo doświadczeni filateliści.

Apel kierujemy do wszystkich filatelistów zainteresowanych rozwojem Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej. Jeśli chcecie się włączyć w proces jej tworzenia i rozwoju skontaktujcie się z nami pisząc nas adres i-KF-u i.kolo.pzf@gmail.com lub mmietus@gmail.com



Mirosław Miętus

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij