W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Marian Rawiński (1932-2017)

2017.01.17. 11:50

16 stycznia 2017 roku zmarł Pan Marian Rawiński, wybitny znawca maksymafilii, wystawca, Członek Honorowy PZF.

Urodził się w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa. Zdobył wyższe wykształcenie, pracował jako inżynier w Zakładach Azotowych w Tarnowie, a także jako nauczyciel zawodu. Wychował wielu specjalistów dla Mościckiej fabryki.

W PZF od 1959 roku. Działał jako przewodniczący Koła, sekretarz Oddziału PZF w Tarnowie, przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Współinicjował powołanie samodzielnego Okręgu PZF w Tarnowie, a w latach 1989-2011 jego prezes. Od 2011 roku Prezes Honorowy, wyróżniony tym tytułem za zasługi dla rozwoju tarnowskiej filatelistyki. W ostatnich latach był jeszcze czynny jako przewodniczący Okręgowego Sądu Koleżeńskiego. Współorganizator Klubu Zainteresowań "Tarnoviana", członek kolegium redakcyjnego "Informatora PZF w Tarnowie".

Współorganizował wiele wystaw przygotowanych przez tarnowskich i dębickich filatelistów, w tym wystaw Maksymafilii (1998, 2013) i literatury filatelistycznej (2008). Współautor katalogów i palmaresów wystawowych. Organizator jubileuszy tarnowskiej filatelistyki z lat 2010 i 2015. Przez wiele lat czynny sędzia filatelistyczny.

Delegat na XV, XVI, XVII, XVIII i XIX Zjazd PZF. Członek Zarządu Głównego Związku w latach 1990-2011. Był aktywny jako przewodniczący Komisji Maksymafilii ZG PZF, a także delegat PZF do Komisji Maksymafilii FEPA i FIP. Członek Komitetu Organizacyjnego XVI OWF w Bydgoszczy (1991) i obchodów 100-lecia polskiej filatelistyki (1993).

Przez wiele lat propagował zbieractwo kart maksimum, wytwarzał również takie karty dla współczesnych znaczków polskich. W ostatnich miesiącach swego życia podjął inicjatywę opracowania katalogu polskich kart maksimum, którego nie zdążył już wydać drukiem.

Opracował znakomity zbiór z zakresu historii poczty w Tarnowie, a także dwa, często nagradzane również na wystawach światowych i międzynarodowych, eksponaty maksymafilii - "Ave Maryja" i "Piękno człowieka w malarstwie". Za swoje zbiory zdobył wiele medali, dyplomów i wyróżnień.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę "Zasłużony dla województwa tarnowskiego", odznakę "Za zasługi dla przemysłu chemicznego", a także wszystkie odznaki związkowe, z najwyższym wyróżnieniem - tytułem Członka Honorowego PZF (2006 rok).

Niezwykle pracowity, życzliwy i skromny człowiek, zawsze pomocny i uczynny. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami. Do końca życia pozostał aktywny, snując plany działań związanych z maksymafilią i historią poczty w Tarnowie. Najwybitniejszy filatelista tarnowski ostatnich dziesięcioleci.

Marek Smoła

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij