W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Kanonizacja Jana Pawła II - Wernisaż Jarociński

2014.04.30. 16:11

27 kwietnia 2014 roku w Muzeum Regionalnym w Jarocinie został uroczyście otwarty, poświęcony Janowi Pawłowi II, pokaz filatelistyczny pod tytułem "Od beatyfikacji do kanonizacji". Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy był Jerzy Kwiatkowski, prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów w Jarocinie. To już kolejny, z długiej listy, interesujących projektów tego znanego w Okręgu Kaliskim PZF miłośnika znaków pocztowych poświęconych Papieżowi Polakowi. Okazją do publicznego zaprezentowania fragmentów jego kolekcji, stał się tym razem, wyczekiwany przez wiernych, moment kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II.

Na 40 planszach Jerzy Kwiatkowski umożliwił zwiedzającym obejrzenie ponad 600.walorów emitowanych w Polsce w okresie od 1 maja 2011 roku, tj. chwili beatyfikacji naszego "Wielkiego Rodaka" do dnia Jego kanonizacji, czyli 27 kwietnia 2014 roku. Na zbiór składają się okolicznościowe kartki korespondencyjne, koperty FDC, znaczki, arkusze, bloczki, frankatury mechaniczne oraz datowniki pocztowe związane z Janem Pawłem II.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: burmistrz Stanisław Martuzalski i starosta Mikołaj Szymczak oraz księża z wszystkich jarocińskich parafii. Władze Okręgu Kaliskiego PZF reprezentował prezes Jerzy Bielawski wraz z Józefem Kaczkowskim. Nie zawiedli również filateliści z zaprzyjaźnionego ogniwa PZF w pobliskich Witaszycach. Pojawiło się też liczne grono niezrzeszonych sympatyków znaczka pocztowego oraz przyjaciół wystawcy. O przygotowywanej imprezie powiadomiła mieszkańców prasa lokalna. "Gazeta Jarocińska" w nr 15 z 11 kwietnia 2014 roku zamieściła stosowną informację dotyczącą prezentacji "papaliów" w miejscowym ratuszu. Pokazowi towarzyszyła też ekspozycja okolicznościowych monet upamiętniających postać "świętego naszych czasów", którymi miejscowi numizmatycy wypełnili pięć dużych gablot.

Właściciel filatelistycznej kolekcji oprowadził zwiedzających po wystawie. Chętnie odpowiadał na pytania gości dotyczące sposobu pozyskiwania walorów. Przybliżał ciekawe historie związane z nabywaniem niskonakładowych wydawnictw. Cierpliwie objaśniał znaczenie poszczególnych elementów całości pocztowych. Zwracał uwagę na istotne detale, które stanowią o wartości kartek i kopert. Czynił to z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Prawdziwy pasjonat - słychać było szepty ludzi przy drzwiach wyjściowych.

Szczególną rangę tego filatelistycznego wydarzenia podkreślał nader starannie wydany folder, rodzaj przewodnika po wystawie, w którym autor zawarł m.in. następujące słowa: "Chciałbym, aby ten skromny pokaz był hołdem moim, mieszkańców naszego miasta i Ziemi Jarocińskiej dla naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu Jego Kanonizacji. Spotykaliśmy się z Nim wielokrotnie w czasie najwspanialszego i jednego z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Dane nam było żyć w czasach, kiedy na papieża wybrano naszego rodaka. Z radością przeżywaliśmy Jego podróże apostolskie do Ojczyzny. W napięciu i z ogromnym niepokojem czekaliśmy na wiadomości o stanie zdrowia po zamachu na Jego życie i po każdym pobycie w klinice. Z nieukrywanym żalem i smutkiem przeżyliśmy Jego śmierć i odejście do Domu Ojca. Niech to dzisiejsze spotkanie ze świętym Janem Pawłem II przyczyni się do dalszego wzmacniania nas w wierze, niech nam doda sił i otuchy w pokonywaniu wszelkich trudności życia codziennego".

Dodatkową atrakcją dla wszystkich osób odwiedzających tego dnia miejski Ratusz, siedzibę Muzeum Regionalnego, było stoisko pocztowe. Oferowano na nim możliwość zakupu wydawnictw okolicznościowych związanych z kanonizacją i otwarciem pokazu filatelistycznego. Poczta Polska S.A. wydała, specjalnie na tę okazję, pamiątkową kartkę bez znaku opłaty. W części ilustracyjnej umieszczono zdjęcie obrazu z kościoła parafialnego p.w. św. Marcina w Jarocinie. Na nim podobizna Jana Pawła II. Powyżej znalazły się herby: papieski i miejski. U dołu znaczek PZF z dopiskiem Koło w Jarocinie oraz nowe logo poczty. Całość uzupełniały daty oraz tekst informujący o podstawie emisji. Nakład waloru wyniósł 1.000 szt. Stosowano też ozdobny datownik ze stałą datą. Miał on formę miłego dla oka, prostokątnego, ząbkowanego znaczka. Na stemplu umieszczono hasło: Kanonizacja Błogosławionego Jana Pawła II Wielkiego, " ...idę z wami, idę waszym śladem i dodaję wam odwagi" Jan Paweł II. Kasownik wzbogacono graficznie o wizerunek postaci naszego "Wielkiego Rodaka". U dołu data 27.04.2014 oraz oznaczenie placówki stosowania: Jarocin Poznański 1. Pocztowcy przygotowali też odpowiedni zapas tematycznych znaczków do ofrankowania przesyłek. Dzięki temu każdy chętny mógł wzbogacić swoją kolekcję o pamiątkową całość pocztową. Taka, odświętna, forma promocji "znaczkowego hobby" cieszyła się już tradycyjnie, sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jarocina. Świadczy o tym choćby ilość osób, które dokonały zakupów na stoisku.

Z kronikarskiego obowiązku należy poinformować, że opisany datownik będzie stosowany w miejscowym Urzędzie Pocztowym (Al. Niepodległości 13) do 24.05.2014 roku. Korespondentki będą sprzedawane do wyczerpania zapasu. Autorem projektów, na podstawie których wykonano stempel oraz druk beznominałowy oprócz wspomnianego już Jerzego Kwiatkowskiego był Sebastian Pluta, dyrektor placówki, w której prezentowano "Papalia". Opisywana wystawa potrwa do końca maja br. Muzeum Regionalne w Jarocinie mieszczące się w miejskim Ratuszu, ul. Rynek zaprasza od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00, w środy od 8:00 do 18:00, w każdą niedzielę od 14:00 do 18:00.

Na koniec należy z przyjemnością dodać, że organizatorzy wydarzenia zadbali również o właściwą oprawę uroczystości otwarcia pokazu, któremu towarzyszył krótki koncert w wykonaniu chóru dziecięcego. W programie wykonano okolicznościowe utwory muzyczne nawiązujące do dnia kanonizacji.







Tomasz Gąsłowski

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij