W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Spotkanie Klubu "Kolejnictwo"

2013.10.11. 08:57

5 października 2013 roku w Jarocinie, Okręg Kaliski PZF, odbyło się 63.Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "KOLEJNICTWO" im. Ernesta Adama Malinowskiego.

Tym razem miłośnicy tematyki transportu szynowego na znakach pocztowych zawitali do niewielkiego miasta nad Lipówką. Pierwsi uczestnicy zjazdu pojawili się, w zawsze gościnnych murach miejscowego Ratusza, już o godzinie 9:30. Czas do oficjalnego rozpoczęcia klubowych obrad wypełniło zwiedzanie stałej ekspozycji Muzeum Regionalnego. Ze zrozumiałych względów, najbardziej oblegano gabloty poświęcone jarocińskiemu węzłowi kolejowemu. Żywo komentowano prezentowane eksponaty, zwracając szczególną uwagę na pocztówki z przełomu XIX i XX wieku. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się plan stacji kolejowej oraz dokumenty związane z ruchem pociągów.

Dzięki uprzejmości Sebastiana Pluty, dyrektora placówki, na potrzeby spotkania została udostępniona jedna z muzealnych sal. Organizatorzy zadbali także o drobny poczęstunek. Gdy na stole pojawia się ciasto domowego wypieku oraz świeżo parzona kawa to łatwiej budować rodzinną atmosferę.

Po godzinie 10:00 w Ratuszu pracownice z Poczty Polskiej uruchomiły stoisko, na którym oferowały walory filatelistyczne wydane z okazji przypadającej 1 października 2013 roku 125.rocznicy uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno. Na będącej w sprzedaży okolicznościowej kopercie, o nakładzie 250 szt. w części ilustracyjnej, zamieszczono reprodukcję fragmentu starej pocztówki. Przedstawia ona budynek jarocińskiego dworca, widok z początku XX wieku. Powyżej wydrukowano tekst 63. Spotkanie OKZ "Kolejnictwo" im. Ernesta A. Malinowskiego Jarocin Poznański 05.10.2013. Obok znalazły się odbitki stempli ambulansów kolejowych kursujących na linii Jarocin - Leszno i Leszno - Jarocin. To na pamiątkę czasów, gdy w skład pociągów wchodziły wagony pocztowe. Pracujący w nich urzędnicy przyjmowali oraz nadzorowali przewóz listów, paczek i innych przesyłek. Całość uzupełniają: napis informujący o podstawie emisji waloru oraz herby miast połączonych drogą żelazną. Na karcie pocztowej wydrukowanej w tysiącu egzemplarzy utrwalono nazwy stacji kolejowych leżących na szlaku Jarocin - Leszno. Informację wzbogacono o kilometraż poszczególnych odcinków trasy. Podobnie jak w przypadku koperty w górnej części znalazł się tekst: 125.rocznica uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno 1.10.1888 -1.10.2013 wraz z herbami miast. Była również gratka dla miłośników listów rejestrowanych. Miejscowy urząd pocztowy od 1 października stosował ozdobny znak polecenia "R" upamiętniający opisywany jubileusz. Nakład waloru 1.000 szt. Każdy chętny mógł zatem wzbogacić swoją kolekcję wysyłając list rejestrowany zaopatrzony w taką pamiątkową "erkę". Dodatkowo Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik ze stałą datą. Motyw graficzny stempla to rysunek parowozu na torach z towarzyszącym mu semaforem oraz żurawiem wodnym (nalewaniem). Na datowniku hasło: 125.rocznica uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno 1.10.2013 Jarocin Poznański 1. Miejscowi kolekcjonerzy przygotowali znaczek z serii "Róże w hafcie polskim" o nominale 1,30 zł. z personalizowaną przywieszką, na której umieszczono motywy zaczerpnięte z datownika. Wszystkie okolicznościowe wydawnictwa zaprojektowali Adam Szuler i Tomasz Gąsłowski. Pocztowcy zabezpieczyli również tematyczne znaczki opłaty emisji "Zabytkowe parowozy" oraz całostki z serii "Koleje wąskotorowe w Polsce". W tak sprzyjających warunkach i ciepłej koleżeńskiej atmosferze czas płynął bardzo szybko.

Zgodnie z wcześniej przyjętym planem o godzinie 11:30 oficjalną część zjazdu otworzył prezes OKZ "Kolejnictwo" Krystian Żurawski. Na początek przedstawił gości reprezentujących władze Okręgu Kaliskiego PZF: Jerzego Bielawskiego, prezesa i Andrzeja Stefaniaka, skarbnika. Następnie serdecznie powitał wszystkich uczestników jarocińskiego mitingu. Po tym wstępie głos zabrał gospodarz uroczystości Tomasz Gąsłowski, który w imieniu organizatorów raz jeszcze przywitał gości i "klubowiczów". Piszący te słowa podkreślił, że sobotni zjazd to pierwsze spotkanie miłośników tematyki kolejowej na znakach pocztowych w miejscowości położonej na terenie dawnego województwa kaliskiego. Wysoka frekwencja, przybyło bowiem 27 osób, świadczy o tym, że warto uwzględniać nawet małe miasta jako potencjalne lokalizacje koleżeńskich spotkań. Potwierdza się zasada, że zainteresowanie budzą miejsca, które dotychczas były pomijane w klubowym kalendarzu imprez. Pomysł by spróbować umówić się poza dużymi, znanymi ośrodkami nie musi być z góry skazany na niepowodzenie. Często wystarczy zaproszenie, chęci i słoneczny dzień, by wybrać się nawet w najdalszą podróż.

Następnie głos zabrał Jerzy Bielawski. Podziękował za możliwość uczestniczenia w sobotnich obradach. W kolejnych słowach nawiązał do drugiego członu nazwy Jarocin, jaka widnieje na pocztowych datownikach eksploatacyjnych. Określenie Jarocin Poznański może sugerować, że miejscowość należy do Okręgu Wielkopolskiego naszego związku. Tymczasem Jarocin położony jest na terenie dawnego województwa kaliskiego i to determinuje przynależność związkową lokalnych kół zrzeszających miłośników znaczka. Dalej przypomniał o tym, że filateliści z Okręgu Kaliskiego byli już kilkakrotnie gospodarzami zjazdów innych klubów zainteresowań działających w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Pięciokrotnie spotykali się członkowie i sympatycy kolekcjonujący znaki polecenia. "R" w Ostrzeszowie i raz Kaliszu. W tym ostatnim mieście trzykrotnie swój zjazd odbyli tematycy zrzeszeni w Klubie "Św. Gabrielu". Na koniec, Jerzy Bielawski życzył wszystkim uczestnikom realizacji planów i zamierzeń związanych z kolekcjonowaniem walorów ukazujących piękno transportu szynowego. Po tym, nagrodzonym oklaskami przemówieniu, głos zabrał ponownie Krystian Żurawski, który przekazał na ręce gościa komplet klubowych roczników opisujących "naszą działalność". Prezes OKZ "Kolejnictwo" żartobliwie zauważył, że miejsce tegorocznego 63.spotkania było chyba zapisane w gwiazdach. Wskazywać na to może fakt, że dwie pierwsze cyfry oznaczenia kodowego Jarocina to także liczba 63. Po chwili prowadzący obrady zarządził przerwę, podczas której wykonano pamiątkowe zdjęcia. Na grupowych fotografiach zostali utrwaleni wszyscy uczestnicy sobotniej imprezy. Ich uśmiechnięte twarze potwierdzą doskonałą atmosferę panującą tego dnia w jarocińskim Muzeum Regionalnym. Kolejne minuty wolnego czasu spożytkowano na ostatnie zakupy walorów na stoisku pocztowym. Wysyłano także pozdrowienia do tych osób, które nie mogły być obecne na zjeździe. Pamiętano o tym, że przesyłki z okolicznościowym stemplem sprawiają radość każdemu adresatowi o kolekcjonerskim zacięciu. Ostatnią część spotkania wypełniło omówienie spraw bieżących.

Prezes Krystian Żurawski przedstawił nowości wydawnicze związane z tematyką kolejową na znakach pocztowych. Poinformował zebranych o nowej książce przygotowywanej przez Kol. Jana Gerasa. Zostaną w niej zamieszczone i opisane odbitki z frankownic, użytkowanych przez podmioty związane z transportem szynowym. Ciekawym uzupełnieniem pozycji będą frankatury mechaniczne tych firm i instytucji, które są położone przy placach i ulicach: kolejowych, torowych, dworcowych itp. Kryterium doboru jest nazwa jednoznacznie kojarząca się z infrastrukturą niezbędną do ruchu tramwajów i pociągów. Na koniec, prowadzący obrady odczytał propozycje do kalendarza klubowych spotkań. W kolejnych latach odwiedzimy: Tczew, Warszawę i Bydgoszcz. Szczegóły zostaną zamieszczone w "Aktualnościach". Po tych słowach zjazd został oficjalnie zamknięty, a uczestnicy rozjechali się do domów.

W uzupełnieniu warto dodać, że osoby, które w dniu 5 października nie dotarły na jarociński Rynek dalej mają szansę zaopatrzyć się w pamiątkowe wydawnictwa filatelistyczne związane ze 125.rocznicą uruchomienia linii kolejowej Jarocin - Leszno. Mogą je zakupić w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Jarocinie przy Al. Niepodległości 13. Sprzedaż kopert i kart prowadzona będzie do wyczerpania nakładu, a data graniczna stosowania okolicznościowego stempla to 28 października 2013 roku.


Klubowy emblemat, który towarzyszy nam na każdym spotkaniu


Klubowe logo, któremu towarzyszy spoglądający ze znaczków Ernest Adam Malinowski. Na witrażu herb Radolińskich dawnych właścicieli Jarocina


Już za chwilę oficjalne otwarcie spotkania


Tomasz Gąsłowski wita gości i uczestników 63. Spotkania OKZ PZF KOLEJNICTWO im. Ernesta Adama Malinowskiego


Od prawej stoją Krystian Żurawski, prezes OKZ Kolejnictwo i Tomasz Gąsłowski, gospodarz spotkania


Głos zabrał Jerzy Bielawski, prezes Okręgu Kaliskiego PZF


Czekamy na wznowienie obrad zjazdu


W przerwie obrad uczestnicy i goście zjazdu stanęli do pamiątkowej fotografii


Po godzinie 10 pracownice z Poczty Polskiej uruchomiły stoisko od samego początku oblegane przez uczestników spotkania


Jesteśmy na stoisku pocztowym


Pierwszy stempel odbity podczas sobotniego zjazdu


Prezentacja walorów, które można było zakupić na stoisku pocztowym







Tomasz Gąsłowski

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij