W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024

PERFOMETRREKLAMA

Europa

2003.04.18. 09:45

Tematem tegorocznej emisji znaczków pocztowych w ramach cyklu EUROPA jest plakat.

Dla administracji pocztowych należących do PostEurop (Stowarzyszenia Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych) jest to znakomita okazja do zaprezentowania osiągnięć własnego kraju w tej dziedzinie sztuki.

Plakat polski jest wysoko ceniony na całym świecie, a polscy artyści plastycy są zaliczani do światowej czołówki w tej dziedzinie grafiki użytkowej. Poczta Polska prezentowała już na znaczkach dzieła wybitnych plakacistów w serii "Plakat polski". Tym razem przedstawiamy pracę artysty grafika Wiesława Wałkuskiego - malarza i ilustratora, autora ponad 200 plakatów, twórcy cenionego w kraju i za granicą.

Widoczny na znaczku pocztowym plakat, odnosi się do wystawy "VANITAS. Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych". Artysta w sposób niezwykle sugestywny zilustrował temat wystawy, poruszył wiele wątków, zmuszając widzów do refleksji nad własnym życiem, przemijaniem, sensem istnienia. Przedstawiona na plakacie młoda kobieta, budzi zadumę nad kruchością piękna i ulotnością dóbr doczesnych. Plakat został wysoko oceniony na XV Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1997 r., gdzie zdobył Grand Prix.

Wielkim wydarzeniem artystycznym była także wystawa "VANITAS. Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych", prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu (24 XI 1996 r. - 9 III 1997 r.). Była to największa ekspozycja portretu trumiennego, obejmowała 577 dzieł sztuk i przedmiotów związanych z pochówkiem sarmackim, w tym ponad 300 portretów trumiennych. Ten specyficzny, nigdzie poza kultura polską niewystępujący typ portretu jest ściśle związany z sarmackim obyczajem pogrzebowym.

Wykonywany od końca XVI do końca XVIII w., przez anonimowych malarzy na blasze, miał kształt sześcio- lub ośmioboku, co odpowiadało przekrojowi trumny. Umieszczany u wezgłowia trumny leżącej na katafalku, a po uroczystościach pogrzebowych zwieszany w kościele albo krypcie. Przedstawiał popiersie zmarłego, patrzącego prosto na widza. Cechował go realizm oraz silna ekspresja i brak światłocienia.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

wartość:2,10zł
technika druku:rotograwiura
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:35 znaczków
format znaczka:40,5 x 54 mm
ilość znaczków:1
nakład:1.360.000 sztuk
projektant:Wiesław Wałkuski
data obiegu:5 maja 2003r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij