W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie

2003.03.26. 15:28

Kontynuując emisję znaczków obiegowych "Miasta polskie" Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy, prezentujący Kazimierz Dolny.

Miasto malowniczo położone nad Wisłą, ze względu na doskonale zachowaną renesansową architekturę jest nazywane "perłą renesansu". Nad miastem górują ruiny czternastowiecznego zamku królewskiego, który według tradycji zbudował Kazimierz Wielki. Miasto zawdzięcza mu także nadanie praw miejskich. Roztaczający się ze wzgórza zamkowego widok na całe miasto i okolicę przyciąga od wieków malarzy i turystów.

W pobliżu ruin zamku usytuowany jest kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, który prezentujemy również na znaczku pocztowym. Kościół ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, po pożarze odbudowano w stylu renesansu lubelskiego. Co roku odbywają się w nim Letnie Wieczory Muzyczne.

Na znaczku pocztowym ukazującym architekturę Kazimierza Dolnego nie mogło zabraknąć drewnianej studni z Rynku, która jest jednym z charakterystycznych elementów pejzażu miasta. Wśród stojących przy Rynku kamieniczek, te najsłynniejsze i najpiękniejsze - niegdyś własność bogatych mieszczan Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów - prezentujemy na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu.

Kazimierz Dolny jest także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Każdego roku odbywają się rajdy starych samochodów, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów, w którym przyznawane są Korony Kazimierza Wielkiego, działają liczne galerie malarskie.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, w Urzędzie Pocztowym Kazimierz Dolny, będzie stosowany datownik okolicznościowy, na którym ukazano rewers grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego z orłem w koronie.

Podstawowe dane emisji:

ilość znaczków:1
nominał:3,40 zł
technika druku:rotograwiura
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:100 sztuk
format znaczka:31,25 x 25,5 mm
nakład:wielomilionowy powtarzalny
projektant:Andrzej Gosik
data obiegu:10 kwietnia 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij