W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Polacy na świecie

2009.10.19. 21:51

Emigracja Polaków miała zawsze różne przyczyny, od motywacji politycznych, po dramaty osobiste.

Nasi rodacy nie siedzieli jednak bezczynnie na obczyźnie, nad niedolą tułacza zwyciężały bowiem ich pasje, ciekawość świata i talent, którym obdarzali nie tylko kraje swojego osiedlenia, ale i nierzadko świat.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska chcąc uczcić dokonania Polaków na świecie wprowadziła do obiegu cztery znaczki, na których widnieją podobizny Jana Czochralskiego, Ludwika Hirszfelda, Antoniego Patka oraz trzech kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Na dwóch kopertach FDC widnieje zarys globu ziemskiego oraz rysunek polskiego orła w koronie. Emisjom towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Monokryształy i stop B

Jan Czochralski (1885-1953), metaloznawca, odkrywca powszechnie stosowanej do dziś metody otrzymywania monokryształów krzemu, zwanej metodą Czochralskiego, i rekrystalizacji metali. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego wyjechał w 1904 r. do Berlina, gdzie m.in. zajmował się określaniem jakości i czystości metali oraz rafinacją miedzi. W Charlottenburgu uczęszczał na wykłady chemii specjalnej na tamtejszej politechnice, a potem rozpoczął karierę naukową. Badał m.in. właściwości metali lekkich i w 1924 r. opatentował tzw. stop B na łożyska kolejowe, stosowane w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do kraju w 1929 r. został profesorem na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Monokryształy krzemu, pozyskiwane metodą Czochralskiego, wykorzystywane są obecnie do produkcji mikroprocesorów.

Grupy krwi i konflikt serologiczny

Ludwik Hirszfeld (1884-1954), lekarz, mikrobiolog, immunolog i serolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej oraz seroantropologii - nowej dziedziny nauki, po studiach medycznych w Niemczech był asystentem w Instytucie Badań Raka w Heidelbergu. Pracował także w Zakładzie Higieny w Zurychu (Szwajcaria). Zajmował się zagadnieniami odporności organizmu ludzkiego i krzepliwości krwi. Do ojczyzny wrócił w 1918 r. i kontynuował działalność badawczą. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych należą prace nad grupami krwi, m.in. prawa dziedziczenia grup krwi, ich oznaczenia (wraz z Emilem von Dungernem): 0, A, B, AB, stosowane do dziś, oraz oznaczenie czynnika Rh i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego. Współtwórca Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, UMCS w Lublinie, twórca Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu i Ośrodka Badań Patologii Ciąży. Był profesorem uniwersytetów w Warszawie i we Wrocławiu.

Najlepsze zegarki na świecie

Najbardziej znany na świecie polski zegarmistrz, Antoni Norbert Patek (1812-1877) za udział w powstaniu listopadowym został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Prus, a potem do Francji. Ostatecznie osiadł w Szwajcarii, w Genewie, gdzie wraz z Franciszkiem Czapkiem założył w 1839 r. niewielką wytwórnię zegarków o artystycznej oprawie. W 1844 r. poznał sławnego francuskiego zegar-mistrza Adrienne'a Philippe'a, wynalazcę naciągu główkowego w zegarku, i rok później wraz z nim otworzył istniejącą do dziś firmę Patek-Philippe, w której rozpoczęto masową produkcję zegarków kieszonkowych, a następnie naręcznych, znanych z wysokiej jakości. Zegarki tej firmy obecnie także stanowią niedościgniony wzór jakości i artystycznego wzornictwa.

Tajemnica Enigmy

Wybitni polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski (1905-1980), Henryk Zygalski (1907-1978) i Jerzy Różycki (1909-1942) odtworzyli w Ośrodku Dekryptażu Biura Szyfrów Sztabu Głównego WP w Pyrach pod Warszawą replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, mającej zapewnić Niemcom ścisłą tajność nadawanych depesz. Polacy przekazali po jednym egzemplarzu Enigmy ośrodkom w Wielkiej Brytanii i Francji, dokąd po wybuchu II wojny zostali ewakuowani. Złamanie kodu Enigmy i możliwość mechanicznego deszyfrowania setek niemieckich depesz z dokładnymi planami operacyjnymi i rozkazami przyczyniła się do zwycięstwa aliantów w czasie II wojny światowej. Niestety, Brytyjczycy, z którymi polscy kryptolodzy współpracowali, sukces przypisali wyłącznie sobie. Wiele lat Polacy walczyli o prawdę.





Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Ewa Szydłowska
ilość znaczków:4
wartość:2 x 1,55 zł, 2 x 1,95 zł
nakład:4 x 400 000 szt.
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 16 znaczków
data obiegu:28 sierpnia 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij