W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Milenium męczeńskiej śmierci Świętego Brunona z Kwerfurtu

2009.07.02. 14:35

W 2009 roku mija 1000 lat od męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, misjonarza ludów pogańskich w Europie Środkowej i Wschodniej.

Jubileusz

Uroczystości jubileuszowe z udziałem Episkopatu Polski odbyły się w Łomży i w Giżycku. Święty jest głównym patronem diecezji łomżyńskiej.

Droga życia

Św. Bruno urodził się w 974 roku w Kwerfurcie (Niemcy) w rodzinie arystokratycznej. Jego postawa życiowa kształtowała się w czasie nauki w przykatedralnej szkole w Magdeburgu, podczas pobytu w klasztorze Benedyktynów w Rzymie i eremie św. Romualda koło Rawenny. Ideą przewodnią życia - realizowaną poprzez podróże misyjne - stała się polityka pokoju i pojednania ludów wschodu i zachodu Europy na gruncie wiary katolickiej. Tam, gdzie był, wnosił nowe normy kulturowe i moralne, wynikające z tej wiary. Dążył do osiągnięcia świętości, nie wykluczając męczeńskiej śmierci.

W 1005 roku na zaproszenie księcia Bolesława Chrobrego przybył do Polski. Potem prowadził misje na ziemi węgierskiej i wśród plemion Pieczyngów (aż nad Morzem Czarnym), w Kijowie pertraktował z księciem Włodzimierzem.

W 1008 roku wrócił do Polski. Hojnie wyposażony w niezbędne dary, wyruszył w kolejną misję na północno-wschodnie rubieże ówczesnego państwa polskiego. Dotarł do miejsca zwanego dziś Starą Łomżą. Tu założył pierwszy w tej części kraju kościół, po czym wyruszył z misją na teren Jaćwingów i Prusów. Zginął 9 marca 1009 roku wraz z osiemnastoma towarzyszami. Miejsce ich męczeńskiej śmierci jest nieznane.

Działalność misyjna

Św. Bruno był wybitnym intelektualistą i hagiografem. Jego osobistymi znajomymi - czasem i przyjaciółmi - byli papieże Grzegorz V i Sylwester II, cesarz Otton III, królowie - niemiecki Henryk II i węgierski Stefan I (późniejszy święty), książęta - polski Bolesław Chrobry i kijowski Włodzimierz Wielki (także późniejszy święty), oraz brat św. Wojciecha - Radzym. Napisał "Żywot drugi św. Wojciecha" i "Żywot Pięciu Braci Męczenników" (podczas pierwszego pobytu w Polsce).

Był przyjacielem Polski. Oto w liście do króla niemieckiego Henryka II upomina go za wrogie postępowanie wobec Bolesława Chrobrego, za którego on (Bruno) mógłby oddać życie.

Dziś postać św. Brunona z Kwerfurtu jest szczególnie godna przypomnienia, świadczy bowiem o pradawnych dążeniach do jednoczenia Europy i chrześcijańskim rodowodzie obecnych norm moralnych i praw człowieka nie tylko w Europie.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Pragnąc uczcić tysiąclecie śmierci jednego z pierwszych wielkich misjonarzy naszej części Europy, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek, na którym przedstawiono fragment obrazu M. Zdulskiego z 1860 roku "Misja św. Brunona", znajdującego się w Katedrze Łomżyńskiej. W dniu wprowadzenia do obiegu znaczka ukazała się również koperta FDC opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Łomża 1. Na kopercie FDC umieszczono fragment listu św. Brunona do króla niemieckiego Henryka II. Jest to pierwszy list, co do którego nie ma wątpliwości, że został napisany w Polsce i w ówczesnym tego słowa znaczeniu, wysłany za granicę.

Słowniczek

Jaćwingowie - wymarły lud prusko-litewski zamieszkujący ziemie między rzekami Biebrzą, Niemnem i Szeszupą a jeziorami Mamry i Śniardwy.

Pieczyngowie - koczownicze plemiona tureckie, które między IX a XI wiekiem zamieszkały na stepach nad Morzem Czarnym.

Prusowie - lud bałtycki, spokrewniony językowo z Litwinami i Łotyszami, zamieszkujący w średniowieczu między dolną Wisłą a dolnym Niemnem.



Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Bożydar Grozdew
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:600.000 sztuk
technika druku:rotograwiurowa
format znaczka:31,25 x 42 mm
arkusze sprzedażne:po 50 szt. znaczków
papier:fluorescencyjny
data obiegu:19 czerwca 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij