W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

4 czerwca 1989r. 20. rocznica pamiętnych wyborów

2009.06.18. 17:28

4 czerwca 2009 r. przypada 20. rocznica wyjątkowych wyborów w naszym kraju.

Warto przypomnieć, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, jak wielkie to było wydarzenie i jak entuzjastycznie zostało przyjęte przez obywateli, którzy następnego dnia po wyborach nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Warszawiacy tłumnie gromadzili się na placu Konstytucji, gdzie znajdował się główny sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego, składającego się z działaczy Solidarności i opozycji. Na plakatach ze zdjęciami kandydatów zaznaczono, kto wszedł do polskiego parlamentu. W wyborach do Sejmu obowiązywał parytet 35 procent dla działaczy opozycji, wybory do Senatu były wolne. Prawdziwym zaskoczeniem był bezprecedensowy wynik wyborów do Senatu: na 100 miejsc działacze opozycji zajęli 99.

Zanim do tego doszło...

Od zakończenia II wojny światowej i przyjęcia niekorzystnych dla Polski ustaleń jałtańskich obywatele polscy nie mogli się pogodzić z narzuconym ustrojem. Polska stała się państwem w znacznym stopniu zależnym od potężnego Związku Radzieckiego. Widocznym znakiem tego uzależnienia było m.in. powierzenie kierowniczej roli politycznej i gospodarczej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (rozwiązana w styczniu 1990 r.) oraz stacjonowanie wojsk radzieckich w Polsce. Pod koniec ich pobytu ta potężna armia zajmowała 707 km2 terytorium, liczyła 53 000 żołnierzy i 7500 pracowników cywilnych. Jednym z priorytetów działaczy opozycji było wycofanie wojsk radzieckich z naszego kraju. Zaczęło się ono 8 kwietnia 1991 r., a zakończyło pod koniec 1993 r.

Cenzura...

Ta znienawidzona instytucja była wszechobecna, choć może nie wszyscy obywatele uświadamiali sobie jej dotkliwość. Formalnie istniała od 5 lipca 1946 r. jako Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (od 1981 r. Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk). Działalność cenzury była różnorodna i nie polegała tylko na ingerowaniu w teksty artykułów, książek czy przemówień, ale też piosenek oraz wszelkich, nawet najmniejszych druków, np. etykiet. Ocenzurowane były wszystkie audycje radiowe i telewizyjne, po 1981 r. nawet kazania wygłaszane podczas mszy św. radiowej. Stacje zagraniczne, uznane przez państwo za nieprawomyślne, np. Wolna Europa czy Głos Ameryki, były zagłuszane. Stosowano też podsłuchy telefoniczne, powszechnie zwłaszcza w stanie wojennym. Zniesienie cenzury nastąpiło w 1989 r. Polacy odzyskali wolność słowa.

Strajki i powstanie Solidarności

Działania opresyjne wobec obywateli, zaniedbania gospodarcze i łamanie praw pracowniczych doprowadziły na przestrzeni lat do licznych protestów, z których najbardziej znany był strajk stoczniowców gdańskich z 1980 r. Robotnicy stoczni (także Gdyni i Szczecina), walcząc o prawa pracownicze oraz mające ich reprezentować wolne i niezależne związki zawodowe, zrzeszyli się z innymi komitetami strajkowymi i utworzyli Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy "Solidarność". Swoje żądania i oczekiwania wobec władz zawarli w 21 postulatach wywieszonych na bramie stoczni. Strajk w Stoczni Gdańskiej pociągnął falę strajków robotniczych w całej Polsce, popieranych także przez inteligencję i młodzież. Strajki zakończyły się porozumieniami sierpniowymi. Następnym krokiem była oficjalna rejestracja NSZZ "Solidarność" przez Sąd Okręgowy w Warszawie 10 listopada 1980 r. Wkrótce Solidarność miała około 10 milionów członków. Była to siła, której władze nie mogły zlekceważyć. Podczas obrad Okrągłego Stołu w dniach od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. ustalono między innymi ponowną rejestrację zdelegalizowanej w stanie wojennym Solidarności oraz przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych - do Senatu. To był pierwszy krok do demokratyzacji kraju, następnymi - zniesienie cenzury i wycofanie wojsk radzieckich, kolejnymi zaś wejście do NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004).

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Pragnąc uczcić 20. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek w bloku. Na bloku widnieje charakterystyczne logo NSZZ "Solidarność", podobizna pierwszego przywódcy związku Lecha Wałęsy (na znaczku) oraz wizerunek premiera pierwszego wolnego rządu polskiego Tadeusza Mazowieckiego, unoszącego rękę w geście zwycięstwa. W dniu wprowadzenia do obiegu znaczka ukazała się również koperta FDC z fotografią laski marszałkowskiej, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Na datowniku widnieje sylweta budynku Sejmu i Senatu RP.



Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Agnieszka Sobczyńska
ilość znaczków:1
wartość:3.75 zł
nakład:300.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 39,50 mm
format bloczka:90 x 70 mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:30 maja 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij