W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Kocham Cię

2009.02.13. 14:08

Dzień ten wywodzi się od świętego Walentego, biskupa Terni, miasta położonego niedaleko Rzymu.

Walentynki w Europie

Według legendy biskup Walenty pobłogosławił związek między pogańskim legionistą a młodą chrześcijanką. Ponieważ związki takie były zabronione przez cesarza, został za to wtrącony do więzienia i torturowany. Zmarł śmiercią męczeńską 14 lutego około roku 270. W tym dniu w Rzymie obchodzono święto urodzaju oraz przyrzeczeń małżeńskich. Od 900 roku to pogańskie święto zamieniono na święto obietnic miłości i postanowień przyjaźni pod patronatem św. Walentego. 14 lutego do Terni, gdzie znajduje się główna bazylika pod wezwaniem tego świętego, przybywają pary małżeńskie i narzeczeni by powtórzyć obietnicę miłości.

Walentynki za oceanem

Obecną oprawę, tak odmienną od europejskiego świątecznego pierwowzoru cechującego się radością, ale też uroczystą powagą, nadano w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie są mistrzami komercji i w tej dziedzinie trudno z nimi konkurować. Rozszerzono zakres tego święta (obecnie jest to po prostu święto zakochanych) i ozdobiono wszelkiego rodzaju gadżetami: serduszkami, kwiatkami, gołąbkami, balonikami, lizakami w czerwonym kolorze miłości itp. Najważniejsze jest jednak wysyłanie walentynek, tzn. specjalnych pocztówek z odpowiednim tekstem, np.: "Bądź moją walentynką". Coraz liczniej przesyła się także walentynki wszystkim bliskim osobom, które lubimy. Często takie liściki są niepodpisane, a adresaci mają się domyślić, kto im wyznał miłość lub przesłał wyrazy sympatii.

Walentynkowe zwyczaje zza oceanu przywędrowały do Europy. Z lokalnego włoskiego święta, po transformacji na drugiej półkuli, stało się ono także świętem większości krajów europejskich, świętem młodości i radości.

Chełmno - miasto zakochanych

Tym, czym dla Włochów Terni, dla Polaków jest Chełmno, zwane miastem zakochanych. W tamtejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się barokowy ołtarz boczny poświęcony św. Walentemu i jego słynąca cudami relikwia. 14 lutego oprócz uroczystej mszy odbywają się walentynkowe koncerty, zabawy i konkursy, a wieczorem na rynku ustawiane jest ogromne serce z zapalonych lampionów. Specjalnością Chełmna są bułeczki w kształcie serc z dodatkiem lubczyku.

Warto wiedzieć że...

W języku polskim słowo walentynka, oznaczające zarówno święto, jak i pocztówkę, a także ukochaną osobę, pisze się małą literą, tak jak słowa: mikołajki czy andrzejki. Zalicza się je bowiem do kategorii rzeczowników pospolitych, oznaczających nazwy zabaw i zwyczajów.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC)

Chcąc uczcić jak co roku Dzień św. Walentego, Poczta Polska prezentuje po raz piętnasty specjalny znaczek, na którym zaprezentowano symbol wielkiego szczęścia i życiowego fartu - czterolistną koniczynkę, której listki składają się z serduszek. Jedno z nich - to wyjątkowe (różowe) - przeznaczone jest tylko dla Ciebie! Na kopercie FDC oprócz koniczynki znajduje się sentencja francuskiej pisarki z epoki romantyzmu George Sand (1804-1876), której wielką miłością był Fryderyk Chopin (1810-1849): "Jest tylko jedno szczęście w życiu, kochać i być kochanym". Na kopercie znajduje się również datownik okolicznościowy, stosowany w Urzędzie Pocztowym Chełmno 1. Z okazji wprowadzenia znaczka do obiegu odbywa się w Chełmnie wiele imprez walentynkowych, w których uczestniczy Poczta Polska, m.in. wystawa filatelistyczna z pokazem wszystkich znaczków "Kocham Cię" wydanych od 1992 r. do chwili obecnej.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Magdalena Błażków
ilość znaczków:1
wartość:1,45 zł
nakład:1.000.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 sztuk znaczków
data obiegu:6 lutego 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij