W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

2009.02.04. 10:18

Kiedy 30 lat temu, 16 października 1978 roku z watykańskiego okna zabrzmiało "Habemus Papam", nikt jeszcze nie podejrzewał, że to początek rewolucji na Stolicy Piotrowej.

Niezwykły pontyfikat

Po raz pierwszy od ponad 450 lat papieżem nie został Włoch. Młody, jak na papieża, 58-letni Karol Wojtyła jako Jan Paweł II okazał się wyjątkowym, wielkim człowiekiem, na którego cały świat patrzył z podziwem i szacunkiem.

Grunt Papieżowi-rewolucjoniście przygotowali poprzednicy: Jan XXIII i Paweł VI, a także Jan Paweł I, który był papieżem zaledwie 33 dni. Po Soborze Watykańskim II potrzebny był ktoś, kto załagodzi wewnątrzkościelne spory, a Jan Paweł II potrafił rozmawiać z każdym, niezależnie od stanowiska, narodowości, wieku czy wyznania. Dzięki temu udało mu się doprowadzić do modlitewnych spotkań ekumenicznych w Asyżu, dlatego też to On, jako pierwszy papież, odwiedził synagogę i parlament. Przyciągał miliony młodych ludzi m.in. na Światowe Dni Młodzieży. Dla wielu z nich pontyfikat Jana Pawła II to całe życie, a był to jeden z najdłuższych pontyfikatów - trzeci po św. Piotrze (37 lat) i Piusie IX (ponad 31 lat).

Papież-pielgrzym i misjonarz odbył 104 podróże do 129 krajów. Wszędzie zjednywał sobie ludzi naturalnością, otwartością, uśmiechem i bezpośrednim podejściem. Nie unikał kontaktu z tłumem, a ludzie lgnęli do Niego. Jak dobry ojciec umiał też wzbudzić respekt i szacunek, bo Jego misją było głoszenie Ewangelii i wyznaczanie drogi we współczesnym świecie. Wpływał na ludzkie dusze i na historię świata. Wszyscy są zgodni co do tego, że dodając sił rodakom w trudnych czasach PRL-u przyczynił się do obalenia komunizmu.

Papież-naśladowca Chrystusa dźwigał wiele lat swój krzyż. Już od dzieciństwa życie Go nie oszczędzało. Wcześnie stracił matkę, brata, potem także ojca, który był dla Niego wzorem pobożności i dyscypliny. Wybrał trudną drogę kapłaństwa zamiast aktorstwa. Nigdy się nie oszczędzał. Był wysportowany, jeździł na nartach i wędrował po górach, ale podczas pontyfikatu stracił siły i zdrowie, poczynając od momentu zamachu 13 maja 1981 r. Do końca, mimo ciężkiej choroby, starał się wypełniać swoje obowiązki. Nie ukrywał cierpienia dając ludziom jeszcze jedną lekcję wiary. Gdy umarł największy autorytet moralny XX w., ludzie zebrani na placu św. Piotra spontanicznie podsumowali Jego życie hasłem "Santo Subito".

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża wydała wyjątkowy znaczek, którego projekt podkreśla jedną z głównych cech Jana Pawła II: poczucie humoru. Znaczek z graficznym żartem pokazuje Ojca Świętego jakiego znaliśmy z pielgrzymek. Złote tło nie zamyka postaci Papieża w ramy dostojeństwa, ale pokazuje po raz kolejny łamanie stereotypów.

Koperta FDC, oprócz widoku bazyliki św. Piotra w Rzymie, eksponuje 3 daty: ogłoszenia wyników konklawe w 1978 r., śmierci Ojca Świętego oraz 30. rocznicy wyboru papieża-Polaka. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy z papieskim herbem, stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1. Jest też druga wersja datownika, Rzym 1, ponieważ uroczyste wprowadzenie znaczka do obiegu odbędzie się w Ambasadzie Polskiej w Watykanie.

Filatelistyka

Poczta Polska upamiętniała wszystkie ważne wydarzenia związane z osobą Ojca Świętego. Wśród wielu walorów filatelistycznych znalazły się wydane wspólnie z Pocztą Watykanu 3 serie znaczków, w tym znaczek na srebrnej folii na 25-lecie pontyfikatu. Wszystkie emisje można obejrzeć na stronie: www.kzp.pl/index.php?artykul=kat-zt-papiez


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:1
wartość:2,40 zł
nakład:600.000 sztuk
technika druku:rotograwiurowa
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 6 znaczków
data obiegu:27 listopada 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij