W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegl¹d Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Stolice państw Unii Europejskiej

2008.12.05. 18:55

W tym roku Poczta Polska przygotowała czwartą część serii "Stolice państw Unii Europejskiej", zapoczątkowanej w 2005 r.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Znaczkom towarzyszy pięć kopert FDC oraz jeden wspólny datownik okolicznościowy, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Dotychczas na znaczkach oglądaliśmy reprezentacyjne obiekty architektoniczne Budapesztu, Berlina, Dublina, Lizbony, Londynu, Lublany, Luksemburga, Madrytu, Paryża, Rygi, Rzymu, Sztokholmu, Tallina, Valetty i Wilna.

Amsterdam - Rijksmuseum

Stolica Holandii to miasto portowe, założone w XIII w. Jego nazwa oznacza tamę na rzece Amstel. Największy rozwój miasta (jak i całej Holandii) przypada na XVII w., tzw. Złoty Wiek. Wtedy to właśnie przekopano sieć kanałów tworzących niepowtarzalną atmosferę Amsterdamu.

Widoczny na znaczku budynek to słynne holenderskie muzeum narodowe, Rijksmuseum, zbudowane pod koniec XIX w. w stylu nawiązującym do gotyku i renesansu. Posiada ono bogate zbiory sztuki XV-XIX-wiecznej oraz najwspanialszą kolekcję malarstwa holenderskiego z XVII w. Jego największą chlubą jest zbiór dzieł Rembrandta ze słynnym obrazem "Wymarsz strzelców" (znanym powszechnie jako "Straż nocna") z 1642 r. na czele.

Ateny - Akropol

Zalążkiem Aten była cytadela mykeńska z XIII w. p.n.e. wzniesiona na wapiennym wzgórzu, późniejszym Akropolu (gr. akropolis - górne miasto). Stopniowo wokół niej rozwinęło się miasto-państwo (polis), a sam Akropol przekształcił się w centrum religijne. Po zrujnowaniu w V w. p.n.e. przez Persów Ateny odrodziły się we wspaniałej formie pod rządami Peryklesa. Na skutek podbojów, pod rządami kolejno Macedonii, Rzymu, a od XV w. Turcji, miasto podupadło, a stolicą odrodzonej Grecji stało się dopiero w 1834 r. Ateński Akropol to dziś mekka turystów i symbol starożytnej cywilizacji greckiej.

Przedstawiony na znaczku Partenon wybudowano w latach 447-432 p.n.e., na cześć bogini Ateny Partenos, patronki miasta. Projektantem zdobień tej doryckiej świątyni był Fidiasz, najwybitniejszy rzeźbiarz starożytnej Grecji. We wnętrzu Partenonu znajdował się wykonany ze złota i kości słoniowej ogromny posąg Ateny, również przypisywany Fidiaszowi.

Kopenhaga - Biblioteka Królewska

Założona na początku XI w. osada rybacka Havn (Port) nad cieśniną Sund rozwinęła się dzięki wybudowanemu w pobliżu zamkowi i już w XV w. stała się stolicą Danii - Kobenhavn (Port Kupców), ważnym ośrodkiem handlowym północnej Europy.

Na znaczku widnieje fotografia najnowszej części Biblioteki Królewskiej, jednej z największych bibliotek europejskich. Znajdują się w niej m.in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena i Sorena Kierkegaarda. Nowy budynek zwany Czarnym Diamentem z powodu wykorzystanego w jego konstrukcji czarnego granitu i ciemnego szkła, oddano do użytku w 1999 r.

Praga - Most Karola

Słynąca z pięknej architektury stolica Czech powstała z połączenia wczesnośredniowiecznych grodów: Hradczan i Wyszehradu. Przez wieki reprezentacyjna siedziba władców Czech, od XVI w. przeszła pod panowanie Habsburgów, a tym samym dominację Wiednia. Dopiero tzw. Czeskie Odrodzenie Narodowe w XIX w. przywróciło miastu jego dawny charakter. Do roli stolicy Praga powróciła w 1918 r., gdy utworzono Czechosłowację. W 1993 r. po odłączeniu się Słowacji, miasto zostało stolicą Republiki Czeskiej.

Most Karola (zwany do 2. poł. XIX w. Kamiennym lub Praskim) łączy dzielnice Malá Strana i Staré Mesto. Ma 515 m długości i ok. 9,5 m szerokości. Zbudowany w XIV w. (zastąpił XII-wieczny most Judyty zniszczony przez powódź), do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie. Gotycki charakter podkreślają strzegące mostu wieże. Słynne dziś 30 figur świętych dodano dopiero w okresie baroku.

Wiedeń - Parlament

Założona ok. 500 r. p.n.e. osada celtycka, później rzymska Vindobona, stanowiła północny kraniec imperium. W średniowieczu Wiedeń stał się stolicą Habsburgów. W XVI i XVII w. odpierał ataki tureckich najeźdźców. XVIII w. to czas rozkwitu miasta, które przekształciło się wtedy w stolicę kulturalną Europy. To tutaj tworzył się nowy ład europejski podczas kongresu wiedeńskiego. Od 1918 r. pozostaje stolicą Austrii.

Pokazany na znaczku budynek Parlamentu jest miejscem obrad obu izb Austriackiego Zgromadzenia Narodowego. Powstał w latach 1874-1883 wg projektu duńskiego architekta Theophila von Hansena. Neoklasycystyczny charakter architektury podkreśla fontanna Pallas Ateny.











Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Magdalena Błażków
ilość znaczków:5
wartość:2 x 1,45zł, 2 x 3 zł, 1 x 3,65
nakład:500.000 sztuk każdego
technika druku:offsetowa
format znaczka:39,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 sztuk znaczków
data obiegu:24 października 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij