W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie

2008.10.09. 10:46

We wrześniu 1939 r., kiedy Polska została zaatakowana przez wojska niemieckie oraz radzieckie, władze kraju z prezydentem Ignacym Mościckim na czele udały się na emigrację.

Rząd polski na emigracji

Nie powiódł się plan dotarcia do Francji, gdyż sojusznicy nie respektowali umów z lat pokoju. Nowe władze wybrano spośród polityków, którym los pozwolił znaleźć się we Francji. Został powołany nowy prezydent i Rada Narodowa w miejsce rozwiązanego parlamentu, reprezentujące konstytucyjną ciągłość najwyższych władz państwa polskiego. Jednym z ważniejszych zadań rządu na uchodźstwie było tworzenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz budowa Polskiego Państwa Podziemnego.

Gdy w 1940 r. Francja skapitulowała, polskie władze skorzystały z gościnności Londynu. Budynek przy Eaton Place 43, zwany Zamkiem, pozostał ich siedzibą aż do 1990 r. Po wojnie rząd na uchodźstwie przestał być uznawany przez władze większości krajów, ale dopiero przemiany lat 80., obrady Okrągłego Stołu, upadek komunizmu w Polsce w 1989 r. i wolne wybory zakończyły pracę władz emigracyjnych II RP. Symbolicznym aktem zamykającym działalność rządu na uchodźstwie stało się przekazanie przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego insygniów prezydenckich wybranemu w powszechnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie 22 grudnia 1990 r.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje serię sześciu znaczków przedstawiających prezydentów RP na uchodźstwie. Projekt graficzny nawiązuje stylistyką do oficjalnych dokumentów państwowych lub banknotów.

Na znaczkach znajdują się portrety prezydentów pełniących tę funkcję w latach:

Na kopertach FDC umieszczono kolejno: protokół zaprzysiężenia pierwszego prezydenta RP na uchodźstwie, napisany w Paryżu 30 września 1939 r.; tekst przysięgi prezydenckiej oraz miasta, w których mieściły się siedziby rządu RP na uchodźstwie; wiersz poświęcony prez. Ostrowskiemu i Order Orła Białego, przyznawany z urzędu wszystkim prezydentom RP na uchodźstwie; wiersz dedykowany prez. Raczyńskiemu, zapowiadający przemiany w ojczyźnie, oraz pieczęć prezydenta; fotografię siedziby prezydenta w Londynie; stronę tytułową specjalnego wydania emigracyjnego czasopisma "Rzeczpospolita Polska" z informacjami o przekazaniu Lechowi Wałęsie insygniów prezydenckich przez R. Kaczorowskiego 22 grudnia 1990 r.

Znaczkom towarzyszy okolicznościowy datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.










Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Agnieszka Sobczyńska
ilość znaczków:6
wartość:6 x 1,45 zł
nakład:po 600.000 sztuk każdego
technika druku:offsetowa
format znaczków:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 6 sztuk znaczków
data obiegu:24 września 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij