W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegl¹d Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie - Racibórz

2008.07.29. 15:04

Pierwsza wzmianka w Kronice Galla Anonima o zdobyciu grodu przez rycerzy Bolesława Krzywoustego w 1108 r. jest powodem tegorocznych obchodów 900-lecia miasta.

Historia miasta

Miasto jest położone w południowo-zachodniej Polsce, nad Odrą. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Rozwijało się tu rzemiosło, odbywały się największe w tym rejonie targi zbożowe. W XII w. Racibórz był siedzibą kasztelanii, a później stolicą księstwa raciborskiego. Władali nim Piastowie (do XIV w.), Przemyślidzi, Habsburgowie (od XVI w.). Od poł. XVIII w. należał do Prus, później Niemiec, a od 1945 r. znajduje się na terenie Polski. Miasto zostało poważnie zniszczone podczas wojny 30-letniej, a ponownie legło w gruzach w 1945 r. W lipcu 1997 r. Racibórz nawiedziła powódź, która zalała ok. 60% powierzchni miasta.

Obecnie miasto, jako ośrodek przemysłu, może się pochwalić tym, że jako pierwsze w Polsce i Europie otrzymało certyfikat ISO 14001, stosowany w ekozarządzaniu. Do atutów Raciborza, oprócz zabytków, należy rozbudowana infrastruktura sportowa.

Nowy znaczek oraz koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Na znaczku wydanym przez Pocztę Polską z okazji 900-lecia Raciborza przedstawione są dwa charakterystyczne obiekty. Pierwszy z nich to renesansowa baszta miejska (więzienna), wybudowana ok. 1574 r. Jako znak rozpoznawczy miasta znajduje się w promującym go logotypie. Drugi z obiektów na znaczku to późnobarokowa kolumna maryjna, wykonana z piaskowca przez Jana Melchiora Österreicha w latach 1725-1727. Została zamówiona jako wotum dziękczynne za odejście z miasta zarazy w 1715 r. Na szczycie kolumny, którą tworzą rzeźbione chmury, znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Na trójbocznym cokole kolumny stoją figury świętych patronów: św. Marcelego - papieża, patrona Raciborza, św. Floriana - opiekuna strażaków oraz św. Sebastiana, chroniącego przed 'morowym powietrzem". Kolumnę cudem ominęły zniszczenia wojenne, choć stoi w centrum rynku, wokół którego kamienice zostały zburzone.

Na kopercie FDC pokazano kaplicę św. Tomasza Kantuaryjskiego (Becketa) z końca XIII w., zwaną perłą gotyku śląskiego. Jest to odrestaurowana część gotycko-renesansowego zamku książąt raciborskich, którego gruntowny remont właśnie się rozpoczął.

W datowniku okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Racibórz wykorzystano herb miasta: pół orła z połową drewnianego koła.

Filatelistyka

Seria filatelistyczna 'Miasta polskie' rozpoczęła się wydaniem w 2002 r. znaczków prezentujących polskie stolice: Gniezno, Kraków oraz Warszawę, a następnie Płock oraz najstarsze miasto, Kalisz. Racibórz jest osiemnastym z miast przedstawionych w tej serii.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1
wartość:1,45 zł
nakład:wielomilionowy, powtarzalny
technika druku:rotograwiurowa
format znaczka:25,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 100 znaczków
data obiegu:1 lipca 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij