W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Świat zabawek

2008.06.24. 09:18

Najstarsze zabawki, znalezione przez archeologów w grobach dzieci, mają ok. 2,5 tys. lat. Zawsze były odzwierciedleniem świata dorosłych.

Świat zabawek

W starożytności dzieci bawiły się miniaturowymi przedmiotami z życia codziennego oraz lalkami. Istniały też zabawki edukacyjne, np. greckie lub rzymskie literki nawlekane na sznurki. Wraz z rozwojem techniki zaczęto wymyślać zabawki mechaniczne. Gdyby nie rewolucja przemysłowa, chłopcy nie bawiliby się samochodzikami i kolejką. W XIX wieku pojawiły się w sprzedaży "mówiące" i "chodzące" lalki. Hity XX wieku to lalka Barbie i klocki lego, jednak to najtańsze, proste zabawki są najbardziej uniwersalne i wolniej się nudzą. Zostawiają dzieciom pole dla ich inwencji, rozwijają wyobraźnię, często są też bardziej odporne na zniszczenie. Mimo więc rozwoju przemysłu, pomimo telewizji i komputerów, wciąż popularne są zabawki, jakimi bawili się nasi dziadkowie, rodzice, a potem my, nasze dzieci i wnuki.

Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Pierwszego czerwca 2006 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwszą część serii znaczków z zabawkami. Serii wyjątkowej przede wszystkim ze względu na trójkątny kształt znaczków. Ta piękna emisja prezentuje ponadczasowe zabawki, które od lat niezmiennie rozwijają wyobraźnię dzieci. W 2006 r. na znaczkach pojawiły się wirujące zabawki: bąk i wiatraczek. Tym razem są to cymbałki i drewniana ciuchcia (na znaczkach) oraz piłka i koń na biegunach (na kopercie FDC). W trójkątnym kadrze znaczka widać tylko część zabawki. Całość jest widoczna dopiero na arkuszu, mieszczącym 16 znaczków jednego rodzaju. Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1, zawiera rysunek jeszcze jednej zabawki: konika na patyku.

Dzień Dziecka

Obchodzony w Polsce i sąsiednich krajach od 1952 r. Na świecie bardziej znany jest Dzień Praw Dziecka (20 listopada) wprowadzony przez ONZ w 1954 r.

Filatelistyka

Trójkątne znaczki niezmiernie rzadko pojawiały się w polskim obiegu pocztowym. Oprócz znanych serii "Grzyby polskie" z 1959 r. (8 znaczków) oraz części serii "Konie polskie" z 1963 r. (3 znaczki z dziesięciu) można odnaleźć jeszcze trójkątne znaczki z czasów zaborów: poczty miejskiej w Sosnowcu z 1916 r. (z herbem miasta) oraz używane jeszcze po odzyskaniu niepodległości (1918-1919 r.) pozostałe na terenie zaboru austriackiego tzw. znaczki pospieszne w kształcie odwróconego trójkąta z wizerunkiem Merkurego.

Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:2
wartość:1 x 1,35 zł, 1 x 3 zł
nakład:2 x 600.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:33,04 x 32,34 x 32,34 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 16 znaczków
data obiegu:1 czerwca 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij