W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Wielkanoc

2008.03.19. 10:41

Święto Zmartwychwstania, najważniejsze w kościele katolickim, łączy się w kalendarzu z początkiem wiosny. Stąd połączenie symboliki wiosennej i chrześcijańskiej.

Wielkanocne życzenia

Poczta Polska od 1997 r. co roku wydaje znaczki wielkanocne, aby wzbogacić świąteczną korespondencję. Pojawiają się na nich sceny religijne, ludowe obyczaje oraz symbole odradzającego się życia: pisanki, kurczaczki oraz zieleń i kwiaty. W tym roku dopełnieniem życzeń wysyłanych na kartkach pocztowych lub w listach są znaczki kolorowe i optymistyczne, doskonale ilustrujące radość okresu świąt Wielkiej Nocy.

Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje wielkanocny duet znaczków w wiosenno-świątecznej tonacji. Na obydwu znaczkach znajduje się kompozycja z kolorowych pisanek i wycinanek. Kopertę FDC zdobi dwukolorowa wycinanka. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy z kurczaczkiem i zajączkiem stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Współczesne pisanki

Podobnie jak te na znaczkach, nie muszą powielać tradycyjnych wzorów. Powstają najróżniejsze i niepowtarzalne, zależnie od indywidualności twórców, malowane dowolną techniką, ze strusich lub gęsich jaj, rzeźbione w wydmuszkach lub np. w "ubrankach" z koronki czy włóczki.

Wycinanki ludowe

Papierowe dekoracje, wykonywane są przez precyzyjne wycinanie dziurek nożycami w złożonym kawałku papieru, przez co ich charakterystyczną cechą jest symetria. W Polsce ten rodzaj świątecznej dekoracji spotykany był głównie na Mazowszu (Kurpiowszczyzna, okolice Łowicza i Opoczna) od końca XIX w., gdyż wcześniej papier nie był powszechnie dostępnym materiałem. Wycinanki, początkowo gł. białe, później również kolorowe, naklejano w izbie na belkach pod stropem lub na ścianach przed ważniejszymi świętami. Motywy mogły być zarówno abstrakcyjno-geometryczne, jak też roślinne czy zwierzęce. Precyzja widoczna w wycinankach ludowych jest często zadziwiająca, zważywszy na to, że do ich wykonania używano niegdyś np. nożyc do strzyżenia owiec.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:2
wartość:1 x 1,35 zł, 1 x 2,40 zł
nakład:1,35 zł x 2.000.000 szt.
2,40 zł x 20.000.000 szt.
technika druku:rotograwiura
format znaczka:30 x 39 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 znaczków
data obiegu:29 lutego 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij