W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

150. rocznica urodzin Josepha Conrada

2008.01.29. 16:06

Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 r. w Berdyczowie.

Biografia

Jego rodzice, działacze niepodległościowi, zostali w 1861 r. zesłani w głąb Rosji. W ciągu kilku lat oboje zmarli, a Konradem zaopiekował się wuj. W wieku 17 lat Korzeniowski wyjechał do Marsylii, gdzie zaczął pracę jako marynarz. Od 1878 r. kontynuował karierę na statkach handlowych w Anglii, aż osiągnął stopień kapitana (1886) i otrzymał brytyjskie obywatelstwo. Zwiedził Daleki Wschód, Amerykę Środkową, Australię i Oceanię oraz Afrykę. Zrezygnował z żeglowania w 1894 r. i osiadł pod Londynem. Wkrótce ukazała się jego pierwsza powieść "Szaleństwo Almayera". Ożenił się i doczekał dwóch synów. Nigdy nie zrezygnował z polskiego nazwiska, jednak pisał używając pseudonimu i został zapamiętany właśnie jako Joseph Conrad. Do końca życia śledził wydarzenia w Polsce. Zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Bishopsbourne w Anglii.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

150. rocznica urodzin Josepha Conrada znalazła się w kalendarzu rocznic UNESCO. Poczta Polska uświetniła obchody jubileuszu emisją znaczka wykonanego techniką stalorytu.

Widnieje na nim portret pisarza na tle żaglowca i fragmentu rękopisu "Jądra ciemności". Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC tłem jest bezkresne morze, widziane z perspektywy statku. Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik, stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1, gdyż w tym mieście (oraz we Lwowie) Konrad Korzeniowski spędził kilka lat, zanim wyjechał do Francji. W projekcie datownika użyto podpisu pisarza.

Twórczość

Z rodzinnego domu wyniósł Konrad miłość do literatury romantycznej, a talent pisarski.i łatwość uczenia się języków odziedziczył po ojcu - poecie i tłumaczu. Utwory Korzeniowskiego oparte są na własnych przeżyciach i wspomnieniach, mimo to mają uniwersalną wymowę. Bohaterowie pochodzą z różnych krajów europejskich, akcja toczy się w wielu punktach świata. Oprócz tematyki marynistycznej dość często pojawia się też polityka. Źródłem inspiracji, oprócz twórczości Mickiewicza i Słowackiego, były też m.in. dzieła francuskich realistów. Do najważniejszych utworów należą: "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia", "Tajny agent". Książki Conrada weszły do kanonu literatury angielskiej, w Polsce najbardziej popularne były w latach II wojny światowej. Chętnie przenoszono na ekran jego utwory (np. słynny film "Czas Apokalipsy", uznawany za najlepszą ekranizację "Jądra ciemności").

Filatelistyka

Znaczki pocztowe drukowane techniką stalorytu (technika należąca do druku wklęsłego, w której najważniejszym etapem jest wykonanie przez grawera matrycy w stalowej płytce) obecnie ukazują się dość rzadko. Charakteryzują się one szlachetnym wyglądem, precyzją rysunku i wyczuwalną fakturą. Mistrzem stalorytu wykorzystywanego w filatelistyce był zmarły w 2005 r. Czesław Słania.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Josepha Conrada w 1957 r. wydany został znaczek wykonany również techniką stalorytu, a raczej dwa znaczki, ponieważ ten sam motyw drukowany był w dwóch wersjach kolorystycznych z różnymi nominałami.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maciej Jędrysik
autor rytu:J.M.Kopecki
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:500.000 sztuk
technika druku:stalorytniczna
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 znaczków
data obiegu:03.12.2007 r.
numer katalogowy:4193

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij