W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegl¹d Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Światowy Dzień Poczty

2007.10.11. 15:36

Światowy Dzień Poczty obchodzony jest 9 października w rocznicę powstania Światowego Związku Pocztowego.

Święto ustanowiono w 1969 r. na kongresie Związku w Tokio. W tym dniu instytucje pocztowe na całym świecie prezentują swoje najnowsze zdobycze technologiczne i usługi, zachęcają młodzież do poznawania historii poczty oraz specyfiki pracy w tej branży. Ponadto organizowany jest międzynarodowy konkurs dla dzieci na najciekawszy list na temat zaproponowany w danym roku. Obchody Dnia Poczty uświetniają wystawy filatelistyczne, imprezy kulturalne i sportowe oraz emisje specjalnych znaczków i kopert FDC.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje nowy znaczek oraz kopertę FDC zaprojektowane z okazji Światowego Dnia Poczty. Ideą projektu graficznego było pokazanie listu, który przebył drogę dookoła świata. Różnokolorowe stemple pocztowe tworzą mozaikę, z której można odczytać historię "podróży" listu. Z drobnych elementów graficznych powstaje całość, bo chociaż w każdym zakątku świata jest inny datownik, to wszędzie celem jest to, aby przesyłka dotarła do adresata. Datownik okolicznościowy towarzyszący tej emisji będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Rola Poczty we współczesnym świecie

Dzięki globalnej sieci 660 tys. urzędów pocztowych na całym świecie każdego roku przesyłanych jest 6 mld paczek i ok. 440 mld listów oraz miliony przekazów pieniężnych. Ich przekazywaniem i doręczaniem zajmuje się prawie 5 milionów osób. Rozwój internetu i nowych technologii w dziedzinie komunikacji nie wykluczył potrzeby istnienia jednolitej, sprawnej, uniwersalnej instytucji, jaką jest Poczta. Pomimo wykreowanej w komputerach rzeczywistości wirtualnej, żyjemy wciąż w realnym świecie, gdzie choćby zakupy przez internet muszą być sfinalizowane dostarczeniem całkowicie materialnej przesyłki.

Święto Poczty w polskiej filatelistyce

Już od lat 50. XX w. co roku na Dzień Znaczka Poczta Polska emitowała specjalne znaczki, na których najczęściej przedstawiano sceny związane z historią Poczty, powozy konne, pocztylionów, scenki rodzajowe związane z tradycją korespondencji i zabytkowe emblematy.

W latach 70. dominowały serie prezentujące polską sztukę, natomiast od połowy lat 80. pojawiają się znaczki poświęcone Światowemu Dniu Poczty, które mówią już nie tylko o Poczcie w Polsce, ale na całym globie.

Światowy Związek Pocztowy (UPU - Union Postale Universelle, Universal Postal Union) założony 9 października 1874, od 1948 r. wchodzi w skład organizacji ONZ. Zadaniem UPU jest nadzór nad organizacją, rozwojem i polepszaniem jakości usług pocztowych, ustalanie standardów przesyłek, promowanie współpracy między krajami członkowskimi. Polska przyłączyła się do UPU w 1919 r.


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:M. DÄ…browska
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:500.000
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:9 października 2007 r.
numer katalogowy:4183

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij