Rejestr stempli okolicznościowych
2007.01.04. 18:12
Na łamach Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego od ubiegłego roku ukazuje się "Rejestr stempli okolicznościowych stosowanych po 1989 roku", autorstwa Ryszarda Bratkowskiego i Zdzisława Szałkowskiego.
Rejestr jest wydawnictwem katalogowym obejmującym stemple okolicznościowe stosowane w Polsce od 1990 roku. Trudno zatem ustrzec się porównań z katalogiem A. Myślickiego, gdyż rejestr stanowi niejako jego kontynuację - zakres ostatniego, szesnastego zeszytu katalogu to lata 1987-1989.
W rejestrze przyjęto nieco inne zasady katalogowania stempli, zbliżone do stosowanych przeze mnie w kzp. W obrębie każdego rocznika wydzielone zostały bowiem następujące kolejno po sobie grupy stempli, którym przydzielono następujące zakresy numerów:
Datowniki okolicznościowe | 1 - 500 |
Datowniki Pierwszego Dnia Obiegu FDC | 501 - 600 |
Datowniki ze zmiennÄ… datÄ… | 601 - 650 |
Wirniki okolicznościowe | 651 - 700 |
Stemple dodatkowe | 701 - 750 |
Dzięki temu odnalezienie datowników, zwłaszcza tych ze zmienną datą, jest znacznie łatwiejsze niż w katalogu Myślickiego.
Bratkowski i Szałkowski wprowadzili również odmienną numerację - numer katalogowy składa się z numeru kolejnego łamanego przez rok, w którym stempel był stosowany. Jednak w rejestrze (przynajmniej w dotychczas opublikowanej części) autorzy stosują dwucyfrowe oznaczenie roku. Na razie nie stanowi to problemu, ale za czas jakiś konieczne będzie stosowanie czterocyfrowej numeracji lat, dla uniknięcia pomyłek w numerach stempli z XX i XXI wieku (pierwszy stempel okolicznościowy były stosowany w roku 1919).
W rejestrze przyjęto bardzo czytelny układ stron - w górnej części znajdują się opisy katalogowe stempli, a w dolnej ich ilustracje. Każda pozycja katalogowa zawiera podstawowe dane datownika, tj. numer, datę stosowania, urząd pocztowy i hasło, a w przypadku datowników rzadszych - również kategorię rzadkości stempla, oznaczoną literą B (stempel rzadszy), C (stempel rzadki) lub D (stempel bardzo rzadki), umieszczaną przed numerem katalogowym (kategorii A - stempel popularny - nie oznacza się). W przypadku stempli używanych do sporządzania kopert FDC podano również informację jakich znaczków dany stempel dotyczy, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy do jednej emisji znaczków stosowane było kilka stempli.
Rejestr jest wydawany jako wkładka do Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego, począwszy od numeru 5/2006 (wrzesień-październik). Każda część składa się z 16 stron. W pierwszej opublikowane zostały: strona tytułowa, wprowadzenie oraz datowniki z lat 1990 i 1991, w drugiej - dokończenie roku 1991 oraz pierwsza część stempli z 1992 roku. WBF można zamówić kontaktując się z redakcją (Al. 3 Maja 12, 00-391 Warszawa).
Marek Jedziniak
Informacje
Artykuły Poradnik dla Filatelistów Handel Linki Usługi pocztowe Pomoc FAQ Serwis Serwisy specjalneKatalog
Znaczki Karty pocztowe Koperty pocztowe Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne Cennik znaczków wg katalogu FischerKontakt, publikacje
Formularz kontaktowy Biuletyn Filatelistyczny Zasady publikacji w serwisie KZP Nagrody dla autora i serwisuInformacje
Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.
Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.
Zobacz również
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku