W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

100. rocznica urodzin Jerzego Giedroycia

2006.08.11. 16:40

Szanowni Państwo,
w roku 2006 ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Jerzego Giedroycia, z okazji 100. rocznicy urodzin twórcy paryskiej "Kultury" Poczta Polska wydała znaczek z jego portretem.

Jerzy Giedroyc urodził się w Mińsku Litewskim 27 lipca 1906 r. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 30. pracował w kilku ministerstwach, a także zajmował się redagowaniem czasopism m.in. dwutygodnika "Bunt Młodych" przekształconego później w tygodnik "Polityka". Podczas II wojny światowej, po służbie w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, kierował Wydziałem czasopism i Wydawnictw Wojskowych w II Korpusie Polskim.

Po wojnie założony przez Giedroycia Instytut Literacki (1946) stał się najważniejszym ośrodkiem polskiej kultury na emigracji. W Maisons-Laffitte pod Paryżem przez ponad 50 lat, od 1947 r., Giedroyc wydawał i redagował "Kulturę" (zgodnie z wolą założyciela czasopismo przestało się ukazywać po jego śmierci w 2000 r.), a także od 1962 roku "Zeszyty Historyczne". W serii wydawniczej "Biblioteka Kultury" od 1953 r. ukazywały się dzieła autorów, którzy nie moli liczyć na publikację w PRL, m.in. emigrantów: Marka Hłaski, Sławomira Mrożka, Stanisława Barańczaka. Z "Kulturą" wiążą się też takie nazwiska jak Gustaw Herling-Grudziński, Józef Czapski, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz.

W oddaleniu od kraju Giedroyc mógł swobodnie komentować sytuację w Polsce, chociaż sam pisał niewiele. W latach 70. poparł opozycję. Krytycznie natomiast oceniał politykę po 1989 r. Nie uległ żadnej ideologii, zachowując pełną wolność i niezależność, czym narażał się na krytykę zarówno środowisk emigracyjnych, jak i rodaków w kraju. Dążył do ułożenia przez Polaków dobrosąsiedzkich stosunków z Litwinami, Ukraińcami i Białorusinami.

Na Kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC widnieje dom w Maisons-Laffitte i okładka ostatniego numeru "Kultury". Koperta będzie opatrywana okolicznościowym datownikiem, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.


Podstawowe dane emisji:

autor znaczków:Jacek Konarzewski
autor rytu:Maciej Kopecki
ilość znaczków:1
wartość:1,30 zł
nakład:500.000 sztuk
technika druku:stalorytnicza
format znaczków:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:50 znaczków
data obiegu:27.07.2006 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij