W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Znaczki pocztowe, stemple i materiały propagandowe z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku z kolekcji nowopozyskanego członka Klubu "Silesiana" Gerharda Torza

2006.04.10. 18:08, aktualizacja 2006.04.27. 16:52

Gerhard Torz, z zawodu chemik, urodzony w Tarnowie Opolskim, obecnie mieszka w Kolonii (Niemcy).

Od ponad ćwierć wieku zbiera pamiątki plebiscytowe. Jego kolekcja jest w chwili obecnej największym na świecie skupionym w jednych rękach zbiorem znaczków, całości pocztowych, widokówek i dokumentów będących w powszechnym użyciu i obiegu pocztowym w latach 1920 - 1922, w okresie działalności Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku.

RYBNIK, 24 marzec - 4 czerwiec 2006 r.

W piątek 24 marca, w pięknych salach Muzeum w Rybniku (Rynek 11), o godzinie 13-tej rozpoczęły się uroczystości z okazji 85 rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku.

Udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta, władz samorządowych, stowarzyszeń, instytucji, organizacji, oświaty oraz liczne grono mieszkańców, uczniowie szkół ponadpodstawowych i oczywiście filateliści.

Przed otwarciem wystawy, uczniowie Szkoły Salezjańskiej w Rybniku przedstawili okolicznościowy program słowno - muzyczny.

Wręczono również nagrody uczniom - laureatom wojewódzkiego finału konkursu wiedzy o Powstaniach Śląskich.

Niezwykle sympatyczni i skromni właściciele zasadniczej części ekspozycji Państwo Gabrielle i Gerhard Torz wprowadzili zebranych w temat wystawy.

Po wystawie, którą tworzyły eksponaty:

oprowadzała Kustosz Muzeum w towarzystwie Państwa Torz.


Państwo Torz i Kustosz Muzeum

Po zwiedzeniu uczestnicy zostali zaproszeni na lampkę wina, kołocz śląski, kawę i herbatę.


Fragment ekspozycji

W hollu Muzeum swoje stoisko uruchomiła Poczta Polska, gdzie można było nabyć m.in. 2 kartki korespondencyjne i kopertę wraz z okolicznościowym datownikiem tej wystawy.



Kartki korespondencyjne


Koperta wystawowa

RACIBÓRZ, 31 marzec - 10 czerwiec 2006 r.

W piątek, 31 marca, w pomieszczeniach Muzeum w Raciborzu (ul. Gimnazjalna 1), o godz. 17-tej koncertem na fortepian i skrzypce w wykonaniu duetu Alena i Petr Čech, rozpoczęły się uroczystości z okazji 85 rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku.

Pomieszczenia, mieszczące się w dawnym Kościele Dominikańskim, wypełnione były po brzegi przez przedstawicieli władz, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańców Ziemi Raciborskiej i filatelistów.

W temat wystawy zebranych wprowadził Kustosz Muzeum.

Na kilkuset kartach wystawowych Państwo Torz przedstawili znaczki, całości pocztowe, widokówki i dokumenty z okresu plebiscytu, obejmujące okręgi wyborcze Racibórz, Głubczyce, Koźle, Prudnik, Strzelce Opolskie.

Dodać należy, iż opisane wyżej dwie wystawy są kontynuacją cyklu wystaw Państwa Torz rozpoczętego w maju ubiegłego roku ekspozycją w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Wówczas, staraniem tegoż muzeum, ukazała się dwujęzyczna publikacja "Znaczki pocztowe, stemple i materiały propagandowe z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku".


Okładka publikacji

Emil Karzełek, Karol Micza

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij