W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Miasta polskie

2002.06.14. 13:15

Kontynuując cykl "Miasta polskie", Poczta Polska wprowadza do obiegu kolejne dwa znaczki, na których przedstawiono:

wartości 1,80 zł - romańską patenę z 1193 r., związaną z osobą Mieszka Starego, obecnie przechowywaną w skarbcu bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny-Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W tle znaczka przedstawiono fasadę bazyliki.

Najstarsza wzmianka o Kaliszu pochodzi z II wieku naszej ery, kiedy to Klaudiusz Ptolomeusz nazwę "Kalisia" zapisał w swym "Zarysie geografii". Dzięki temu Kalisz uzyskał zaszczytne miano najstarszego miasta w Polsce.

wartości 2,60 zł - hermę - relikwiarz św. Zygmunta, z daru Kazimierza Wielkiego w 1370 r., w formie popiersia, obecnie przechowywany w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, w tle założenie zamkowo - katedralne na Wzgórzu Tumskim.

Początki miasta są ściśle związane z okresem kształtowania się państwa polskiego. Zalążkiem Płocka była wzniesiona w X w. na miejscu ośrodka kultu pogańskiego, na wzgórzu Tumskim, siedziba władcy feudalnego.

Wielki awans historyczny Płocka, który stworzył z tego grodu najważniejsze obok Krakowa ognisko sztuki, dokonał się w okresie panowania Władysława Hermana (1079-1102), kiedy to Płock stał się stolicą Polski.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży dwie koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzone datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędach Pocztowych: Kalisz 1 i Płock 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:2
wartości:1,80zł, 2,60zł
nakład:wielomilionowy, powtarzalny
technika druku:rotograwiura
format znaczków:25,5x31,25mm, 31,25x25,5mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:100 sztuk
data obiegu:01.07.2002r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij