W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

140. rocznica powstania Muzeum Narodowego w Warszawie

2002.04.11. 15:27

W maju br. Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzić będzie jubileusz 140-lecia istnienia placówki. Z tej okazji Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy, na którym przedstawiono jedno z najznakomitszych dzieł, znajdujących się w zbiorach Muzeum, obraz Sandra Botticellego, Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i aniołem.

Muzeum Sztuk Pięknych, będące bezpośrednim poprzednikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, powstało w 1862 r. Już zaledwie kilka miesięcy po jego powołaniu, w sierpniu 1862 r., dokonano zakupu 36 obrazów dawnych mistrzów. Do zbiorów Muzeum trafiły wówczas dzieła, które są dziś jego chlubą, jak Madonna z Dzieciątkiem Pintoricchia i Św. Rodzina Jordaensa.

W 1916 r. Muzeum Sztuk Pięknych zostało przemianowane na Muzeum Narodowe. Powiększająca się z roku na rok liczba eksponatów, wpłynęła na decyzję wybudowania nowego gmachu. Do rozpisywanych konkursów przystępowali najwybitniejsi polscy architekci. W 1926 r. wybrany został klasycystyczno - modernistyczny projekt Tadeusza Tołwińskiego, którego realizacja trwała do 1938 r.

W czasie drugiej wojny światowej cześć zbiorów uległa bezpowrotnemu zniszczeniu. Po zajęciu budynku przez Niemców Muzeum przemianowane zostało na Museum der Stadt Warschau. Choć było zamknięte dla publiczności, nadal prowadziło swoją działalność. Utworzono tu konspiracyjny ośrodek dokumentacji zniszczeń oraz wywozu dzieł sztuki przez Niemców, który stanowić miał podstawę dla powojennej akcji rewindykacyjnej.

Muzeum prowadzi badania we wszystkich dziedzinach sztuki, związanych z jego zbiorami i współpracuje ze szkołami wyższymi. Światową renomę zyskała działalność naukowa Galerii Sztuki Starożytnej, zainicjowana pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Wykopaliska prowadzono na Krymie, w Egipcie, Sudanie, Syrii i na Cyprze. Prawdziwą rewelacją było odkrycie przez polską misję w Faras, w północnym Sudanie, katedry z nubijskimi freskami. Połowę z nich otrzymało Muzeum, co pozwoliło stworzyć w 1972 r. unikatową na świecie Galerię Sztuki z Faras.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

ilość znaczków:1
nominał:1,10zł
technika druku:offset
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:12 szt.
format znaczków:40,5 x 40,5mm
nakład:400 tys. sztuk
projektant:Maciej Buszewicz
data obiegu:18.05.2002r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij