W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Filatelistyczne FAQ, czyli często zadawane pytania

Ząbkowanie

Kiedy znaczki są ząbkowane?
Znaczki ząbkuje się po wydrukowaniu i zwykle przed podzieleniem arkusza drukarskiego na arkusze sprzedażne.
Jak wykonuje się ząbkowanie?
Ząbkowanie wykonuje się specjalnym perforatorem, którego zasada działania podobna jest do dziurkacza biurowego, tyle że perforator posiada wiele mniejszych igieł. Forma perforacyjna zwykle ma szerokość odpowiadającą wysokości lub szerokości arkusza. Perforator uderza wielokrotnie w arkusz, przesuwając się po każdym uderzeniu o odległość równą wymiarowi boku znaczka.
Istnieją również inne techniki, polegające np. na wyszlifowywaniu otworów w papierze.
Czy wszystkie znaczki są ząbkowane?
Nie, są znaczki kierowane do sprzedaży bez ząbkowania (rozcina się je nożyczkami). Czasami stosuje się też nacinanie (podobne jak np. w przypadku kuponów na biletach).
Jakie są rodzaje ząbkowania?
Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje ząbkowania: ząbkowanie grzebieniowe (ZG) w którym najpierw wybijane są dziurki z trzech stron, a następnie perforator przesuwa się wzdłuż boku znaczka i kolejnym uderzeniem "zamyka" poprzedni znaczek jednocześnie perforując następny z trzech stron itd.; ząbkowanie liniowe (ZL) gdzie każdy bok znaczka ząbkowany jest osobno i ząbkowanie ramkowe (ZR) gdzie wszystkie otwory perforacyjne są wykonywane jednocześnie.
Jak rozróżnić poszczególne rodzaje ząbkowania?
Poszczególne uderzenia perforatora zwykle nie są idealnie dopasowane, powstają w ten sposób nieznaczne przesunięcia deformujące rogi znaczka. W ząbkowaniu ramkowym takich przesunięć nie ma, gdyż wszystkie otwory są wybijane jednocześnie. W ząbkowaniu grzebieniowym deformacje mogą wystąpić tylko w pobliżu dwóch rogów znaczka leżących przy tym samym boku (gdyż przy przeciwnym boku wszystkie otwory są wybijane jednocześnie). W ząbkowaniu liniowym deformacje dotyczą wszystkich naroży.
Jakie spotyka się usterki ząbkowania?
Usterki ząbkowania mogą wynikać z przesunięć poszczególnych uderzeń perforatora (szerokie lub wąskie ząbki jak również brak ząbkowania w przypadku większych przesunięć), z kilkukrotnych uderzeń (ząbkowanie podwójne), nieprawidłowych uderzeń (ząbkowanie usytuowane skośnie) lub z usterek perforatora (np. brak otworów na skutek wyłamania igły). Usterką jest również brak ząbkowania, ale tylko wtedy gdy arkusz miał być ząbkowany (nie dotyczy to znaczków celowo wprowadzanych do obiegu jako nieząbkowane).
Co to jest miara ząbkowania?
Miarą ząbkowania jest ilość ząbków na prostym odcinku 20mm boku znaczka. Często ząbkowanie na bokach poziomych znaczka ma inną miarę niż na bokach pionowych. Miarę podaje się z dokładnością do 1/4 ząbka w postaci dwóch liczb - pierwsza dotyczy miary poziomej, druga (po dwukropku) - miary pionowej. Jeżeli obie miary są takie same, podaje się tylko jedną liczbę.
Jak sprawdzić miarę ząbkowania na znaczku?
W tym celu nie trzeba liczyć ząbków na odcinku 2cm, ale posłużyć się ząbkomierzem na którym należy porównać rozmieszczenie otworów perforacyjnych na znaczku z kropkami na skali ząbkomierza - miarę ząbkowania odczytuje się obok pasującego wzoru kropek.
Istnieją również ząbkomierze elektroniczne, podające miarę ząbkowania poprzez zeskanowanie brzegu znaczka, jednak do podawanych przez nie wyników należy podchodzić z rezerwą.
Dlaczego niektóre otwory perforacyjne są owalne?
Owalne otwory mają za zadanie chronić znaczki przed fałszowaniem - wycięcie takich otworów nie jest łatwą sprawą. Owalne otwory nie zakłócają miary ząbkowania, gdyż mają wielkość połączonych kilku normalnych okrągłych otworów.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij