W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Filatelistyczne FAQ, czyli często zadawane pytania

Klasery i albumy

Jakie (nowe) klasery są najlepsze?
Niestety bardzo ciężko jest ocenić klaser w momencie jego zakupu. Dwa istotne czynniki decydujące o wartości użytkowej klaserów to sztywność kart (czy się nie wyginają) oraz reaktywność chemiczna użytych materiałów (czy nie powodują np. powstawania przebarwień na papierze znaczków lub na gumie). Niestety związane z tym ewentualne negatywne cechy dają się zauważyć dopiero po kilku latach użytkowania.
W momencie zakupu możemy jednak ocenić staranność wykonania - czy klaser nie jest poplamiony klejem, czy karty są kompletne, czy użyte materiały nie mają wad fabrycznych, czy między kartami są przekładki, czy paski foliowe nie są zbyt mocno naprężone. Warto także, dla ochrony przed kurzem, kupować klasery z futerałem.
Najlepsze rezultaty otrzymamy kupując klasery renomowanych firm filatelistycznych. Nie są one tanie, ale moim zdaniem warto lepiej ponieść większy wydatek niż narażać swoją kolekcję na uszkodzenie.
Na co zwrócić uwagę kupując używany klaser?
Używane klasery są oczywiście tańsze od nowych. Kupując taki album powinniśmy przede wszystkim sprawdzić czy nie jest on uszkodzony, jak również: czy karty nie są wygięte (wówczas po stronie wklęsłej paski foliowe są luźne a po wypukłej mocno napięte), czy paski foliowe i przekładki nie są podarte, czy nie widać śladów reagowania folii z papierem (przebarwienia na kartonie pod paskami i na przekładkach), czy same paski folii nie są pożółkłe, czy karty nie mają plam, szczególnie brązowych plamek świadczących o zagrzybieniu (takich klaserów nie należy używać - trzeba je zniszczyć, a przechowywane w nich znaczki zdezynfekować), czy foliowe paski nie są zbyt luźne lub zbyt mocno naprężone itp.
Jak należy przechowywać klasery?
Klasery należy zawsze przechowywać w pozycji stojącej, zwracając uwagę aby nie były ściśnięte na półce. Co najmniej raz na pół roku klaser należy przewietrzyć przekartkowując go. Pomieszczenie w którym przechowujemy zbiory powinno odznaczać się niską wilgotnością względną i temperaturą najlepiej poniżej 20 stopni Celsjusza.
Jak należy rozmieszczać znaczki w klaserze?
Kompozycja znaczków na kartach klasera zależy od nas samych. Należy tylko pamiętać aby znaczki nie zachodziły na siebie (gdyż mogą się wówczas odgniatać) i aby nie wystawały (z góry) poza krawędź karty, gdyż mogą wtedy łatwo ulec uszkodzeniu.
Jakiego koloru tło powinny mieć karty w klaserach?
Jest to w zasadzie kwestia wyłącznie indywidualnych upodobań. Przyjęło się, iż klasyczne klasery mają tło czarne.
Jak wybrać najlepszy album na karty pocztowe lub koperty?
Należy kierować się podobnymi przesłankami jak w przypadku znaczków. Dobrze jest, gdy album ma możliwość rozmontowania (podobnie jak skoroszyt), co ułatwia reorganizację zbioru.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij