W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Filatelistyczne FAQ, czyli często zadawane pytania

Drukowanie znaczków

Jakimi technikami drukuje się znaczki?
Obecnie najszersze zastosowanie mają trzy techniki: rotograwiura, staloryt i offset. Wszystkie trzy są używane do drukowania polskich znaczków. Nierzadko stosuje się techniki kombinowane, np. w Polsce często łączy się staloryt z rotograwiurą (np. tło znaczka drukuje się rotograwiurą a rysunek stalorytem).
Dlaczego staloryt nazywa się wklęsłodrukiem, mimo iż rysunek znaczka jest wypukły i można go wyczuć pod palcem?
Określenie "wklęsły" odnosi się tu do formy drukarskiej zawierającej zagłębienia gdzie gromadzi się farba, która po przeniesieniu na papier tworzy wypukły rysunek.
Co to jest arkusz drukarski?
Maszyny drukarskie przeważnie potrafią drukować na dość dużych formatach papieru, większych niż pojedyncze arkusze sprzedażne znaczków. Dlatego często na jednym arkuszu papieru drukuje się kilka arkuszy sprzedażnych obok siebie - w ten sposób powstaje arkusz drukarski, który jest potem rozcinany na sektory, odpowiadające arkuszom sprzedażnym. Podobnie jest w przypadku bloków.
Co to jest arkusz sprzedażny?
Arkusz sprzedażny to arkusz znaczków (lub bloków) jaki jest kierowany do sprzedaży. Najczęściej ma postać bloku znaczków otoczonych marginesem.
Jak rozpoznać z którego sektora arkusza drukarskiego pochodzi arkusz sprzedażny?
Bardzo często informacja o tym z którego sektora pochodzi arkusz jest umieszczona na marginesie. Obecnie np. na marginesach arkuszy polskich znaczków drukowanych offsetem umieszczane jest oznaczenie w postaci schematycznej budowy arkusza drukarskiego z zaznaczeniem odpowiedniego sektora.
Jeżeli na marginesie nie ma takich informacji, należy kierować się takimi przesłankami jak: szczegóły rysunku (powtarzalne błędy występujące tylko w jednym sektorze), wielkość marginesów, inne oznaczenia na marginesach występujące tylko na danym sektorze, sposób perforacji - czy margines jest przeperforowany czy nie itp.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij