W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Katalog Polskich Znaków Pocztowych Fischer 2003 tom I

Nowy katalog "Fischer", wydany w tym sezonie w zielonej okładce, nie przynosi rewolucyjnych zmian. Generalny układ i styl katalogu zostały zachowane. Niektóre działy przeszły natomiast mały "face-lifting". Dostajemy zatem do ręki poprawione i uzupełnione wydanie najpopularniejszego polskiego katalogu.

Przede wszystkim z katalogu zostały usunięte wyceny usterek w postaci mniej lub bardziej przypadkowych plamek druku offsetowego - nie mamy już więc tak obszernych ich wykazów jak np. dla serii ME w koszykówce z 1963r. Za tworzenie takich "rarytasów" autorzy katalogu byli krytykowani na łamach prasy filatelistycznej. Ujęte i zilustrowane zostały natomiast niektóre egzemplarze makulatury, jak np. przesunięcia kolorów, przesunięcia ząbkowania itp. Katalog powiększył się też o dwa rozdziały ujmujące lokalne prowizoria znaczków dopłaty oraz lokalne przedruki "groszy". Z całą pewnością wzbogaca to wartość merytoryczną katalogu.

W katalogu poprawiono szereg drobnych błędów, daje się jednak nadal zauważyć pewna ich ilość, szczególnie w przypadku najnowszych emisji, np. niektóre usterki znaczków zamiast dotychczas stosowanego poddruku żółtego, zostały oznaczone barwą niebieską. Nie znalazłem w objaśnieniach znaczenia tych kolorów.

Pewien dysonans dotyczący numeracji najnowszych bloków, wprowadzony przez Pocztę Polską w specyfikacjach abonamentowych począwszy od bloku z dinozaurami, można zauważyć również w katalogu - mam na myśli emisję "Gry i zabawy dziecięce" - wydawnictwo to zostało uznane w katalogu za arkusik, mimo że z definicji wyraźnie wynika, że jest to blok. Wynika to również ze schematu blokowego przedstawionego w drugim "Przeglądzie filatelistycznym" - poruszając się od pola 1 (czy do całego obiektu doliczono dopłatę - nie), przez pola 3 (czy N > 10 - nie), 12 (czy N>4 - tak), 8 (czy max Nj > 2 - nie, gdyż Nj=2) dochodzimy do pola nr 2 - blok. Przy opisie tej emisji nie uwzględniono również dwóch wariantów położenia owalnego otworu, co wynika z ułożenia znaczków w postaci parek tete-beche.

Wyceny znaczków, w związku z niską inflacją w ostatnim roku, nie uległy znaczącym zmianom, a w bardzo wielu przypadkach pozostały na dotychczasowym poziomie. Dodajmy też że bardzo niewielkiej zmianie uległa cena samego katalogu - podrożał on z 37 na 39zł.

Sama forma wydawnicza publikacji jest analogiczna jak poprzednio - katalog jest wydany na estetycznym (chociaż dość ciężkim) papierze kredowym, ilustracje znaczków są kolorowe. Wydanie 2003 to podobnie jak rok temu jedynie tom I, ujmujący znaczki opłaty, urzędowe i dopłaty oraz garść przydanych informacji praktycznych. Najprawdopodobniej w przyszłym roku zostanie wydany również tom drugi, w którym zawarte są m.in. poczty okupacyjne, całostki i wydania lokalne.

Pisząc o katalogu Fischer nie można użyć określenia "katalog popularny" - ilość informacji podawanych w katalogu oraz wysoki poziom merytoryczny stawiają z całą pewnością go powyżej klasy popularnej. Z drugiej strony nie jest to jeszcze katalog specjalizowany (tego ostatniego brakuje nam już od prawie 15 lat). Na pewno jest to katalog godny polecenia każdej osobie zbierającej polskie znaczki.

Andrzej Fischer (opracowanie): Katalog Polskich Znaków Pocztowych 2002 Tom I, wydanie VIII (poprawione i uzupełnione), Fischer, Bytom 2002, ISBN 83-88352-45-8, cena tomu I: 39zł

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij