W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Katalog Polskich Znaków Pocztowych Fischer 2002 tom I

Katalog Fischer ukazuje się od 1996 roku i przez te lata wyrobił sobie opinię standardu jeżeli chodzi o katalogowanie i wycenę polskich znaczków. Najnowsza edycja - 2002 - potwierdza tę opinię w całej rozciągłości.

Na przyszły rok otrzymujemy katalog w niebieskiej okładce, liczący sobie ok. 400 stron, wydany jak zwykle bardzo porządnie - na kredowanym papierze.

Zacznijmy od końca - dawniej na ostatniej stronie okładki ukazywał się spis treści, tym razem zabrakło tam miejsca, gdyż całą stronę zajęły reprodukcje medali i wyróżnień jakie katalog zbiera na polskich i międzynarodowych wystawach filatelistycznych.

Generalny układ katalogu nie uległ zmianie - tom I zawiera opisy polskich znaczków z "głównego ciągu", obcych poczt na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku i wydania rządu polskiego na emigracji. Następnie mamy katalog karnetów wydawanych przy okazji wspólnych emisji Poczty Polskiej i innych krajów, dalej spis bloków i wyceny kompletnych roczników znaczków, informacje o treści znaczków, diagramy ilustrujące możliwe kombinacje parek, trójek, czworobloków i innych fragmentów arkuszy, ujęty w tym roku w inny sposób katalog zeszycików znaczkowych (wprowadzono trzy grupy - wydania ogólnopolskie, lokalne i pozapocztowe), a dalej katalog znaczków urzędowych i znaczków dopłaty oraz wykaz taryf pocztowych z okresu międzywojennego i porównanie numeracji Fischera i Michla. W części początkowej katalogu podano te same informacje co w latach ubiegłych. Katalog kończy jak co roku spis polskich sklepów filatelistycznych.

Numeracja znaczków w katalogu zgodna jest z tą zapoczątkowaną jeszcze w Polskich Znakach Pocztowych a kontynuowaną przez katalogi specjalizowane i dalsze katalogi popularne. Jeżeli zaś chodzi o numerację bloków to jest ona konsekwentnie zgodna z definicją wprowadzoną w "Katalogu Znaczków Pocztowych Ziem Polskich 1991/1992". Piszę "konsekwentnie", gdyż do bloku 124 numerację taką stosowała również Poczta Polska w swych specyfikacjach abonamentowych, później jednak obiekty spełniające wymagania wspomnianej definicji bloku w specyfikacjach uznano za arkusiki - mowa tu o emisjach "Zwierzęta prehistoryczne - dinozaury", "Quo Vadis" i najprawdopodobniej "Polskie milenium" (w zapowiedziach blok ten określano jako arkusik).

Nowa edycja katalogu przynosi poprawę niektórych błędów i niedoskonałości za które katalog był krytykowany w latach ubiegłych. Nadal jednak kontrowersje może budzić wycenianie jako błędów plamek i kropek na znaczkach drukowanych offsetem. Tego typu usterki są dość powszechne w tej technice druku i mają charakter przypadkowy - w opinii wielu osób nie powinny być katalogowane.

Przechodząc do cen - większość jest dość dobrze wyważona, aczkolwiek wycena niektórych pozycji może być zaskakująca - np. z nowszych znaczków obiegowa czysta seria "Ślimaki i małże" została wyceniona na 3,60zł, podczas gdy parka znaczków z przywieszkami "Prymas Tysiąclecia i rocznica Dnia Młodzieży" jedynie na 2,50zł. Znaczki ze ślimakami i małżami występowały na rynku w bardzo dużych ilościach, stąd zastrzeżenia może budzić ich wyższa wycena w porównaniu do rzadszych znaczków z papieżem i prymasem. Podobnie wszystkie trzy znaczki z Adamem Małyszem są wycenione tak samo, mimo iż nakład znaczka bez nazwiska skoczka był trzy razy niższy od pozostałych dwóch odmian.

Te niedopatrzenia nie przysłaniają jednakże ogólnego obrazu - bardzo dobrego i dopracowanego katalogu. Wyraźnie widać również to, że autorzy nie spoczywają na laurach i kolejne edycje Fischera to nie tylko pomnożenie cen przez współczynnik uwzględniający inflację oraz dodanie nowych znaczków ale efekt dokładnej analizy i dogłębnego opracowania.

Już dziś nazwy katalogu "Fischer" w odniesieniu do polskich znaczków używa się tak jak nazwy "Michel" w odniesieniu do znaczków zagranicznych. Moim zdaniem wydawcy katalogu w pełni na to zasłużyli.

Myślę również że filateliści i rynek filatelistyczny oczekują brakującego już ponad 10 lat nowego wydania katalogu specjalizowanego. Czy Fischer podejmie to wyzwanie? Zobaczymy.

Andrzej Fischer (opracowanie): Katalog Polskich Znaków Pocztowych 2002 Tom I, wydanie VII (poprawione i uzupełnione), Fischer, Bytom 2002, ISBN 83-88352-35-0, cena tomu I: 37zł

Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij