W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Filatel.pl - Zeszyt Specjalny nr 2

2023.08.15. 11:47

Ukazał się drugi zeszyt specjalny Filatel.pl - Cenzury Wielkopolskie 1919-styczeń 1920 Juliana Auleytnera.

Jest to wydanie zmienione i uzupełnione w stosunku do odcinków, które ukazywały się od lutego do sierpnia w miesięczniku Filatel.pl. Poniżej streszczenie autora:

Celem tego opracowania jest przedstawienie wiedzy o cenzurach na terenie administracyjnie podległym Berlinowi, jakim w 1919 r. była Regencja Poznańska obejmująca Wielkopolskę.

Od publikacji Bronisława Brzozowskiego i Jerzego Tokara o polskiej cenzurze korespondencji (Brzozowski B., Tokar J., Polska cenzura korespondencji w latach 1918-1922, Gdańsk-Pelplin 2002) minęło ponad 20 lat i praktycznie od 2002 r. nie ukazały się poważniejsze publikacje dotyczące tego tematu. Wyjątkiem były uzupełnienia o znaki cenzury Andrzeja Kłosińskiego z 2006 r. opisane w "Filateliście" nr 10 i 11. Po tej publikacji odkrytych zostało szereg nowych cenzur lokalnych, nieznanych z literatury np. Buk, Kwilcz, Opalenica, Mikstat, Murowana Goślina, Obrzycko, Rostarzewo, Swarzędz, Września, Zaniemyśl.

W opracowaniu zauważono, że szereg stempli cenzur pocztowych z małych urzędów pocztowych Wielkopolski znanych jest w jednym (!) egzemplarzu. W efekcie cena takich cenzur może sięgać nawet 460-500 € za sztukę, jak miało to miejsce na aukcji Harlosa w lipcu 2023.

W publikacji podkreślono, że Wielkopolska w 1919 r. administracyjnie należała jeszcze do Niemiec, więc znaki polskiej cenzury z niemieckiego punktu widzenia były "nielegalne", a samo Powstanie Wielkopolskie traktowano w Berlinie jako bunt. Przejściowy charakter niemieckiej administracji pocztowej na tym terenie wydaje się szczególnie ciekawy ze względu na początki nowego państwa - Polski wchodzącej na mapę Europy.

Polacy kontrolowali pocztę ze względu na źródło informacji. Poczta, telefon i telegraf miały znaczenie strategiczne, były jedynym środkiem przenoszenia informacji zarówno rodzinnych jak i politycznych. Niemieccy kierownicy poczt na terenie Wielkopolski w trakcie trwającego Powstania wysyłali skargi do Berlina i prosili o interwencje, które spacyfikowałyby agresywnych Polaków. Wielkopolska była w 1919 r. terenem konfliktogennym wojskowo i cywilnie, stąd korespondencja pocztowa nosząca ślady cenzur oddaje newralgiczne miejsca konfrontacji Polaków z Niemcami.

W publikacji zauważono, że temat cenzur jest związany z filatelistyką polsko-niemieckiego pogranicza. W czasie Powstania Wielkopolskiego korzystano tylko z niemieckich znaczków opłaty i kart pocztowych. Na takiej korespondencji znajdujemy znaki polskiej cenzury.

Polska dokumentacja pocztowa tego okresu została zniszczona na początku II wojny światowej. W 2023 r. udało się dotrzeć do archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzeszy z 1919 r., w którym znalezione zostały dokumenty o wprowadzeniu cenzury pocztowej przez Polaków w styczniu 1919 r. Dokumenty te opisano w publikacji.

Publikacja prezentuje stan wiedzy o cenzurach stosowanych na terenie Wielkopolski zaktualizowany do lipca 2023 r.

Numer można pobrać ze strony Filatel.pl



Marek Jedziniak

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij