W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Zjazd Klubu "Znaki Polecenia"

2017.09.20. 15:28

W dniach 16. - 17. września 2017 roku odbyło się spotkanie członków Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań Polskiego Związku Filatelistów "Znaki Polecenia". Podobnie jak w latach 2015 i 2016 "Erkowicze" na miejsce swojego dorocznego zebrania wyznaczyli, zawsze gościnny, Ośrodek Wypoczynkowy "Mikstat Las", obiekt malowniczo położony w południowej części Wielkopolski (Okręg Kaliski PZF).

Pierwszy dzień spotkania miał charakter integracyjny, po zebraniu się wszystkich uczestników odbyła się wspólna kolacja, a po niej toczyły się rozmowy o dzisiejszej poczcie i filatelistyce oraz koleżeńska wymiana walorów pocztowych.

Drugi dzień zjazdu miał bardziej oficjalny charakter. Przy kawie i herbacie omawiano sprawy organizacyjne oraz merytoryczne związane z pocztowymi znakami polecenia. Konferencji przewodniczył organizator spotkania Maciej Bukczyński, prezes Klubu. Na wstępie chwilą ciszy uczczono zmarłych w ostatnim czasie długoletnich członków Klubu: Marka Kucnera i Jerzego Tokara. Następnie prowadzący zebranie wręczył Marianowi Rowińskiemu "Złotą erkę". Nagroda została ustanowiona i będzie przyznawana przez Prezesa Klubu za wieloletnią działalność na rzecz OKZ PZF "Znaki Polecenia". Zebrani oklaskami wyrazili swoją aprobatę dla pierwszej osoby uhonorowanej zaszczytnym wyróżnieniem.

Kolejnym punktem zebrania było przyznanie nagród za publikacje w klubowym periodyku "Świat Erek". Warto nadmienić, że to zasłużone dla popularyzacji zagadnień związanych z przesyłkami poleconymi, czasopismo obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swego istnienia. Wyróżnienie w formie książki Piotra Pelczara i Wojciecha Ziółkowskiego "Austriackie całostki i formularze pocztowe dla ludności polskojęzycznej w zaborze austriackim 1871-1918" otrzymali: Marian Rowiński, Lech Wnęk, Kazimierz Błądziński, Grzegorz Kowalewski, Janusz Skłodowski oraz Piotr Madej.

"Srebrny jubileusz" Informatora "Świat Erek" został wykorzystany jako motyw przy projektowaniu znaku polecenia typu "Envelo". Każdy z 19. uczestników zjazdu otrzymał kopertę ze specjalnie nadrukowanym znakiem opłaty. To pamiątkowe wydawnictwo przez najbliższy rok może zostać wykorzystane przy nadawaniu, za pośrednictwem Poczty Polskiej, przesyłki rejestrowanej, ekonomicznej w pierwszym przedziale wagowym.

W dalszej części zebrania głos zabrał Radosław Szczęsnowicz, skarbnik. W pierwszym rzędzie przedstawił zagadnienia dotyczące klubowych finansów, w tym składek członkowskich. Była to zarazem okazja do rozprowadzenia najnowszego numeru "Świata Erek". Następnie przekazał apel Kolegi Piotra Pelczara o nadsyłanie plastikowych kopert wykorzystywanych przy ekspedycji przesyłek Poczty Polskiej i Pocztexu. Materiał (formularze z obiegu jak i czyste druki) będzie służył do próby skatalogowania tego typu materiałów pocztowych. Na koniec zgłosił pomysł, aby na kolejnych spotkaniach prezentować wyniki własnych badań filatelistycznych. Sam zaskoczył zebranych niezwykle interesującą prezentacją związaną ze znakami polecenia. Chodzi o "erki" zamówione dla wybranych placówek pocztowych w RUP Siedlce (lata 1994-1996). Służyły one pocztowcom w następujących miejscowościach: Jabłonna Łącka, Stoczek /Małkini, Mordy, Sterdyń, Miastków, Parysów. Być może również w innych placówkach, lecz dotąd ich nie odkryto. Naklejki spośród innych wyróżniał fakt, że były drukowane w arkuszach w układzie 2x10 sztuk, bez śladów gumy. Pamiętamy, że standardowo nalepki polecenia były wytwarzane w tamtym czasie w rolkach. O wyjątkowości opisywanych nalepek świadczy też ich perforacja. Uczestnikom spotkania została pokazana kopia pełnego arkusza z tym typem znaku polecenia. Przyczyną tego "niezwykłego druku" były zapewne kłopoty małych placówek w uzyskiwaniu niezbędnych ilości pocztowych materiałów eksploatacyjnych. Prelegent swoje opracowanie oparł na dostępnej literaturze (głównie teksty ze "Świata Erek"). Dotarł również do materiału filatelistycznego z prawdziwego obiegu pocztowego. Ponadto wykorzystał odpowiedzi na pytania, jakie zadawali filateliści naczelnikom poszczególnych Urzędów Pocztowych. Na koniec poinformował słuchaczy, że opisze swoje ustalenia i zamieści je w jednym z najbliższych numerów "Informatora".

Po tym wystąpieniu głos zabrał Tadeusz Wincewicz, który podzielił się swoją wiedzą dotyczącą nalepek paczkowych z okresu funkcjonowania poczty pruskiej. W dalszej części zaprezentował i omówił paczkowe adresy pomocnicze oraz formularze wykorzystywane przy nadawaniu przesyłek wartościowych z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych. Wystąpienie było bogato ilustrowane materiałem filatelistycznym. Każdy chętny mógł osobiście obejrzeć te ciekawe walory.

Następnie do "klubowiczów" zwrócił się Henryk Jakowiec, który postanowił zainteresować słuchaczy tematem "erek pilotażowych". Chodziło o paskowe nalepki polecenia typu sandwicz, które Poczta Polska wprowadziła do wybranych placówek celem testowania ich na listach rejestrowanych. Miało to miejsce od 08.11.2010 do 30.11.2010 roku. Zdobycie przesyłek z tego okresu zaopatrzonych w prekursory dzisiejszych "erek" jest niezwykle trudne. Jak to zazwyczaj bywa z krótkimi seriami jakichkolwiek wydawnictw są trudne do wychwycenia. Stąd apel do kolegów o pomoc w zdobyciu odpowiednich kopert. Marzeniem Kolegi Jakowca jest bowiem zbudowanie eksponatu jednoekranowego przy wykorzystaniu tych prawie nieznanych paskowych naklejek.

Z kolei głos zabrał Lech Wnęk i zwrócił się z prośbą do wszystkich członków klubu o prezentację swoich zbiorów na kolejnych wspólnych spotkaniach. Mogą to być również skany interesujących przesyłek. Dzięki temu program kolejnych zjazdów stanie się bardziej atrakcyjny. Będzie to też znakomita okazja do zapoznania się z wynikami pracy nad budową nowych eksponatów. Przy odrobinie wysiłku, może uda się wspólnie znaleźć odpowiedzi na pytania, które nurtują naszych kolegów lub pomóc w doborze odpowiedniego materiału filatelistycznego.

Na koniec, po krótkiej dyskusji, ustalono, że za rok we wrześniu kolejne spotkanie Klubu odbędzie się w sprawdzonym Ośrodku Wypoczynkowym "Mikstat Las".

Ostatnim punktem dwudniowego zjazdu był wspólny obiad, po którym uczestnicy udali się w drogę powrotną do swych domów.



Tomasz Gąsłowski, Sekretarz Zarządu Okręgu Kaliskiego PZF

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij