W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Polacy na Świecie

2004.02.13. 15:46

W cyklu prezentującym wybitnych Polaków, przedstawiamy Helenę Paderewską, żonę Ignacego Jana Paderewskiego, współzałożycielkę i prezesa Polskiego Białego Krzyża w USA podczas I wojny światowej, prowadzącego akcje wysyłania paczek dla żołnierzy polskich, kursy pielęgniarek i akcje wyposażenia sanitarnego, akcje pomocy dla rodzin ochotników do Armii Polskiej we Francji, dla wdów i sierot po poległych.

Przedstawiamy również ks. Lucjana Bójnowskiego, emigranta z carskiej guberni grodzieńskiej, proboszcza parafii w New Britain w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych, budowniczego kościoła i założyciela szkoły parafialnej, gdzie główny nacisk położono na naukę historii i języka polskiego.

W latach I wojny światowej był jedynym polskim oficerem werbunkowym w USA. Do Armii Polskiej we Francji i do US Army napłynęło ponad 1000 ochotników. Bójnowski szczycił się tą funkcją w liście do gen. Hallera.

Skonsolidował środowisko polskie w New Britain, że obecnie obywatele deklarujący polskość stanowią w tym mieście 30% populacji.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą także w sprzedaży 2 rodzaje kopert pierwszego dnia obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Przedstawiono na nich znak Polskiego Białego Krzyża, na tle żołnierzy Ententy oraz wojskowego orzełka formacji Hallerczyków z Francji.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Maciej Jędrysik
ilość znaczków:2
wartości:2 x 2,10 zł,
nakład:po 500.000 sztuk każdego,
technika druku:rotograwiura
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:50 znaczków
data obiegu:27 lutego 2004 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij